Haber Detayı
12 Mayıs 2022 - Perşembe 14:05
 
Mardin'de 1.Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu Düzenlendi
SAĞLIK Haberi


MAÜ Tıp Fakültesi’nin Organizasyonda Yer Aldığı İlk Bilimsel Sempozyum Üniversite Yerleşkesinde Başladı  

 

MAÜ Tıp Fakültesi’nin Organizasyonda Yer Aldığı   İlk Bilimsel Sempozyum Üniversite Yerleşkesinde Başladı .

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün desteğiyle, Mardin Artuklu Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Mardin Valiliği ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kronik Hastalıklar ve Kanserler, Yaşlı ve Göçmen Sağlığı” temalı, I. Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu büyük ilgi gördü.

 

Mardin Valiliği, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma; Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Dr. Kanuni Keklik, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisinden program direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder ve Dr. Altın Malay, DSÖ Türkiye Ofisinden Dr. Serap Şener ve Uzm. Dr. Berk Geroğlu, Mardin İl Sağlık  Müdürü  Uzm. Dr. Saffet Yavuz ve birçok bilim insanı katılım gösterdi.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde henüz yeni kurulan Tıp Fakültesinin çekirdek kadrosu ile ilk bilimsel meyvesini vermesi bakımından gerçekleştirilen bu sempozyumun çok kıymetli olduğunu belirterek sempozyumun açılış konuşmalarını yapan, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,

“17 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi, 4000 yıllık bir tarihe dayanan coğrafyada; içinde çeşitli dil, din ve kültürel zenginlikleri barındıran Mardin şehri ve çevresinin sosyal ve kültürel ortamına katkı sunarak, Türkiye’de bulunan üniversiteler ile Orta Doğu’daki üniversiteler arasında köprü oluşturmayı hedef edinmiştir. Yakın bir tarihte, sosyal bilimlerdeki büyük birikimimize ilave olarak şehrin ve bölgenin ihtiyaçlarını da göz önüne alıp, şehrimize yakışır bir tıp fakültesini kurmak üzere harekete geçtik. Resmi kurulumunu tamamlayan ve çekirdek öğretim üyesi kadrosu ile göreve başlayan tıp fakültemiz, bütün bölgeye sağlık ve eğitim hizmeti verecektir. Tıp Fakültemizin ilk meyvelerinden olan bu bilimsel organizasyonda emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de beklenen yaşam süresinin uzaması, yaşlı nüfusunun artması ile birlikte kronik hastalıkların yükünün arttığını dolayısıyla aktif yaşlılık için sağlık okuryazarlığının yükseltilmesinin anahtar bir rol oynadığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici,

“Günlük yaşamda da sağlık, sosyal ve ekonomik yönleri açısından ciddi halk sağlığı sonuçları doğmaktadır. Bu hastalıklardan korunma, erken tanı ve kanıta dayalı halk sağlığı müdahale programları ile mümkündür. Bu müdahale programlarında toplum ve bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyi, hem temel hem de etkin müdahale alanıdır. Sağlık okuryazarlığı bireylerin sağlıkla ilgili bilgilere ulaşma, anlama ve karar verme süreçlerindeki bilişsel ve sosyal becerilerinin bütünüdür. Kronik hastalıkların yönetimi gibi karmaşık bir sürece, düşük sağlık okuryazarlığı düzeyinin eklenmesiyle, korunma-erken tanı ve tedavi süreçleri olumsuz etkilenmektedir.” şeklinde konuşarak düzenlenen sempozyumda bütün bu konuların birbirinden kıymetli bilim insanlarınca ele alınmasının çok değerli veriler olduğunu ifade etti.

 

Açılış töreninde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, koronavirüs salgınında görevlerini canları pahasına fedakarca yerine getiren başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere sağlık sektöründe görev yapan her kademedeki sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Sağlık hizmetlerinin gelişim ve değişimlerin sıklıkla yaşandığı bir sistem olduğunu belirten Vali Demirtaş, bireyin sağlık konusunda bilgi sahibi olmasının önemine dikkat çekti.

Sağlık okuryazarlığının bireylerin, sağlık sisteminde kaybolmasının önüne geçtiğini ve sunulan hizmetlere erişimi kolaylaştırdığını dile getiren Vali Demirtaş, “Bununla birlikte yetersiz ve sınırlı sağlık okuryazarlığı düzeyinin, sağlık masraflarını artırdığı, hastane yatış sürelerini uzattığı, gereksiz tetkik yaptırma oranlarını yükselttiği ve acil servis kullanımını artırdığı bilinmektedir. Tüm bu nedenler, gereksiz işgücü kayıplarına ve sağlık harcamalarının artmasına neden olmaktadır. Belirtilen bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda sağlık okuryazarlığı, bireyin kendi sağlığı ile ilgili kararları doğru alabilmesi ve kamu kaynağının israf edilmemesi açısından da büyük önem taşımaktadır” dedi.

 

Sağlık okuryazarlığı konusuna ilgi arttığını ve bu konuda çeşitli çalışmalar başlatıldığını ifade eden Vali Demirtaş, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve birçok üniversite tarafından projeler başlatılmıştır. Hiç kuşkusuz bu kapsamda gerçekleştirilecek her yeni çalışma, ülkemizin sağlık okuryazarlık düzeyini daha yüksek bir düzeye çıkmasına katkı sağlayacaktır. Bu meyanda bugün açılışını yaptığımız 1. Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu da gerçekleştirilen bu çalışmalar arasında önemli bir kilometre taşı olarak yerini alacaktır. O sebeple sempozyumun sağlık okuryazarlığının hem ülkemiz hem de ilimiz özelinde arttırılmasına ciddi katkılar sağlayacağına olan inancımı özellikle ifade etmek istiyorum. Buradan bir nefes sıhhati, her şeyin üstünde gören bir medeniyetin mensupları olarak, sağlık hizmetleri alanında çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. Malumunuz devletimizin son yirmi yılda sağlık altyapısının iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirdiği yatırımların karşılığını yoğun geçen pandemi döneminde gördük. Önümüzdeki dönemde de sağlık altyapısı ve sağlık alanında yetişmiş uzman insan kaynağıyla tüm dünyaya örnek olacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesileyle sempozyumun ülkemiz ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Sempozyumda DSÖ Göçmen Sağlığı Programı Koordinatörü Dr. Altın Malay’da bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Sempozyumun açılış programının sonunda, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici,  MAÜ Tıp Fakültesine kütüphane kuran Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1993 mezunlarına teşekkür belgesi takdim etti.

 

Açılış konuşmaların ardından Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan'ın yer aldığı oturuma geçildi.

2 gün sürecek olan Sempozyumda, 50 akademisyen kronik hastalıklar ve kanserler, yaşlı ve göçmen sağlığı konularında bildiri sunacak.

 

Kaynak: Editör: kiziltepeekspres
 
Etiketler: Mardin'de, 1.Ulusal, Sağlık, Okuryazarlığı, Sempozyumu, Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Özlü Sözler
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
9
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
10
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
14
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
15
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
16
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
17
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
Haber Yazılımı