1.Cadde ile ilgili yeni kararlar alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1.Cadde ile ilgili yeni kararlar alındı

 

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında tarihi 1.Cadde’nin trafik yoğunluğunu çözmek amacıyla istişare toplantısı yapıldı.

 

Valilik Dara Toplantı salonunda Vali Demirtaş’ın başkalığında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcıları Abdullah Demirdağ, Gürsel Temurci,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, ilgili kamu kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Vali Demirtaş, kentin turizm potansiyelini artırmak ve cadde üzerindeki ekonomiyi daha da canlandırmak için hep birlikte yeni kararlar alındığını söyledi.

Şehrin pandemi salgınına rağmen 2021 yılında yaklaşık 3 milyon turistin ağırladığını ve 500 binin üzerinde de otellerde konaklama olduğunu hatırlatan Vali Demirtaş, tarihi 1.Cadde üzerinde yaşanan trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmanın turizmin geleceği için önemli olduğunu vurguladı.

 

Vali Demirtaş, “Hem şehrimizin hem esnafımızın kazanmasını istiyoruz. Mardin bir tarım, sanayi ve turizm şehridir. Ramazan bayramı tatilinde yaşanan yoğunluğu hepimiz gördük. 1.Cadde üzerindeki sorunları ortak akıl ile çözeceğiz. Araçlar caddede park edilmezse şehrimizi ziyaret edecek olan turistler daha rahat gezecek ve alışveriş yapacaklar. Şuan da Cumhuriyet Meydanında, Hava Radar mevkiinde ve Meydanbaşı’nda olmak 3 tane otoparkımız hizmet vermektedir” dedi

 

Toplantıda yapılan istişareler sonucunda;

*Cadde üzerinde bekleme ve park yerlerinde park yasağı uygulamasının yapılması,

*1. Cadde üzerindeki bekleme ve park yerlerinde duraklama süresinin 10 dakika ile sınırlandırılması,

*Esnafın mal indirme-bindirme saatlerinin 23:00-09:00 saatleri arasında bekleme ve park yerlerinde yapılması,

Kararları oy birliğiyle alınırken kararların uygulanmasına 18.05.2022 tarihinde saat 24:00’dan itibaren başlanacak.

Günay A. Halıcı