Kaymakam Çam: Onur’un katilinin yakalanması an meselesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Kaymakam Çam: Onur’un ölümüne sebep olan failin yakalanması an meselesi
Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, başına isabet eden maganda kurşunuyla hayatını kaybeden Onur Başboğa olayına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Onur’un ölümüne sebep olan failin yakalanması için çok yönlü çalışma içinde olduklarını söyledi.
Kızıltepe ilçesinde bulunan merkez ve kırsal mahalle muhtarları ile STK ve ilgili kurumların katılımı ile Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıda gündem ve yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam daha sonra muhtarların sorunlarını dinledi.
Düzenlenen toplantının başlangıç bölümünde muhtarlar ve katılımcılara, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne bağlı psikolog tarafından kadına yönelik şiddet konulu seminer verildi.
Seminerin ardından programda katılımcılara hitap eden ilçe Kaymakamı/ Belediye başkan vekili Hüseyin Çam, ilçede yapılan hizmetler ve yapılacak çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. İhalesi yapılan ancak Kurdaki yükseliş nedeniyle ertelenen birçok projenin yeniden hayata geçirilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. Çam, merkez ve kırsal mahallelerde asfaltlama çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti.
“Birinin sevinci başkalarının hüznü olmasın”
Geçtiğimiz günlerde bir serseri kurşununa hedef olan ve hayatını kaybeden 12 yaşındaki Onur Başboğa olayına da değinen Hüseyin Çam, bu olayın bir milad olduğunu söyledi. Onur’un öldürülmesine ilişkin yüzde 90 bulguların ellerine geçtiğini kaydederek balistik incelemenin tamamlanmasının ardından failin yakalanmasının an meselesi olacağını vurguladı.
“Silahla sevinme olmaz bu barbarlıktır”
Düğün Salonları sahiplerinin de davet edildiği toplantıda düğün sahiplerinin düğünlerinde sıkılan silaha karşı sorumlu olacağını belirterek güvenlik kameralarının aktif çalışması kamera olmayan noktalara kamera yerleştirilmesi isteyerek başka Onur’ların canına kıyılmaması için bu tedbirlerin alınmasını sıkı bir şekilde denetleyeceklerini söyleyen Kaymakam Çam, “Birinin sevinci başkalarının hüznü olmasın, bu acı olay hepimiz için bir milat olsun. Sivil toplum kuruluşlarımızdan, muhtarlarımızdan, esnaflarımızdan Kızıltepe’mizde yaşayan bütün vatandaşlarımızdan duyarlı olmalarını istiyorum. Birinin sevinci başkalarının hüznü olmasın. 11 yaşındaki gencecik çocuğun hayatını hiç kimsenin mahvetmesine, onu toprağın altına koymasına, annesini gözü yaşlı bırakmasına kimsenin hakkı yoktur. Bu çok vahim bir olay, bu olay içimizi parçaladı. Çocuk arkadaşıyla beraber belediyenin karşısındaki sokağı tam dönüyor. Arkadaşıyla konuşuyor ve nereden geldiği belli olmayan bir kurşun kafasına geliyor. Bir düğün salonundan atılan mermi bir çocuğun vefatına mal oluyor.”
Düğün salonları sahiplerini de uyaran Kaymakam Çam, “Düğün sahipleri artık emniyete jandarmaya gidip silah sıkılmayacağına dair imza atacak silah sıkılsa imza atan düğün sahibi sorumlu olacak hesabını verecek. Düğün sahipleri laf geçiremeyeceği adamı düğününe davet etmesin. O adam gelecek gösteriş yapacak iki tane silah sıkacak, öbür tarafta masum bir çocuk vefat edecek. O adam eğlenmesin. Silah ile eğlenen bir adam varsa eğlenmesin, kusura bakmasın. Düğün salonlarında çalışmayan kamera kalmayacak. Bir yerden silah gelirse o anda bulamasak muhakkak kamera kayıtlarından izleyeceğiz. Düğün salonu sahipleri bize şunu demesin: ‘Etrafı gören kameram yoktu’. O zaman tüm sorumluluk düğün salonu sahibinin. Düğününü yapmak isteyen vatandaşları ilgili kuruma yönlendirin. İkincisi de kameralarınız her daim hazır olsun. Çünkü bu olayı kameralar vasıtasıyla aydınlattık.” şeklinde konuştu.
“Ailelere çocukları okula gönderin çağrısı”
Ailelerin çocuklarını okula gönderme çağrısında bulunan Kaymakam Çam, ihtiyaç sahibi ailelere her türlü eğitim desteği sağlandığına dikkat çekerek aileleri eğitim alanında sorumluluk almaya davet etti. Herkesin ana dilini konuşmasının önünde bir engel olmadığı ve en doğal haklarının olduğunu kaydeden Çam, Ancak çocukların eğitimden mahrum bırakılmaması gerektiğini söyledi. Bir insanın problemlerini anlatabilmesi için Türkçe’yi öğrenmesi gerektiğini belirten Kaymakam Çam, dünyanın Kızıltepe ve Mardin’den ibaret olmadığını aktararak eğitimin önemine değindi.
Toplantıda Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSU Genel Müdürü Mehmet Songur’da yaptıkları hizmet ve çalışmalar ile ilgili açıklamada bulunarak içme suyu kullanan vatandaşların abonelerini yaptırma çağrısında bulunurken muhtarlarda yaşadıkları içme suyu sıkıntısını aktardılar. Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Mehmet Songur, MARSU’nun zarar ettiğini belirtti. Songur, “Bakın ayda 30-40 milyon gideri 10 milyon geliri olan bir kurum olduk.” dedi.
Programa; Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Mehmet Songur, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.
Proğram “Artık yeter canlarımız yanmasın Silaha hayır pankartı önünde çekilen fotoğraf ile sona erdi.