A.Y. pavyon gerçeğini anlattı: Çalışan kadınların çoğu madde bağımlısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konsomatris A.Y. pavyon gerçeğini anlattı: Çalışan kadınların çoğu madde bağımlısı

Ankara’da bir pavyonda konsomatris olarak çalışan A.Y., pavyon hayatının bilinmeyen yönlerini ve İnci Taneleri dizisi ile Dilber karakterinden sonra değişen durumu anlattı: Sektöre özendiği için gelenler var; çalışan kadınların çoğu madde bağımlısı.

Yılmaz Erdoğan’ın hem başrolünde yer aldığı hem de senaryosunu kaleme aldığı “İnci Taneleri” dizisi pavyon sahneleri ile gündemdeki yerini koruyor. Dizideki Dilber’in dansı ve elbisesi ilgi gördüğü kadar tartışmalara da neden olurken kadınların değersizleştirildiği ve pavyonlarda çalışmaya teşvik edildiği eleştirileri yapılıyor.

Elips Haber’den Ateş Çatıkkaş, Ankara’daki bir pavyonda konsomatrislik yapan A.Y. ile pavyon gerçeğini konuştu“Pavyonlarda, işletme ve eğlence sektörü kendi çarkını döndürmek, bünyesindeki parayı çoğaltmak açısından kadın bedeni üzerinden ilerliyor” diyen konsomatris A.Y., “İnsanların sosyal medyada Dilber dansıymış, Dilber elbisesiymiş, bunu böyle gurur verici bir şeymiş gibi göstermeleri, hatta danslar etmeleri ve üzerine kursların açılmasını hayretle karşılıyorum” dedi. Dizide kadın karakterlerin olumsuz şekilde temsil edildiğini ve pavyonda çalışma konseptinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen konsomatris A.Y., çalıştığı yerde sektöre özendiği için gelen ve işe yeni başlayan 7 kızın olduğunu söyledi.

Pavyonlardaki düzenin dizide anlatıldığı gibi olmadığını, tamamen kadını sömürmek adına kurulmuş bir düzen olduğunu söyleyen A.Y., “Burada tamamen işletme ve eğlence sektörü kendi çarkını döndürmek, kendi bünyesindeki parayı çoğaltmak açısından kadın bedeni üzerinden ilerliyor. Oradaki kadınların çoğu madde bağımlısıdır. Neredeyse yüzde 70’i maalesef bu durumdadır. Kadınların çoğu ya sömürülüyor ya da erkek arkadaşları tarafından birtakım boşluklarından, hayata dair bazı sorunlarını aşamama sebebiyle kullanılıyor. Kadınlar, birçok madde satıcısı ya da bunu kullanan ruhlarla arkadaşlık edip yalnızlıklarını giderdiklerini zannediyorlar” dedi.

“İnsanların sosyal medyada böyle Dilber dansı, Dilber elbisesi diye bunu çok gurur verici bir şeymiş gibi göstermeleri, hatta pavyon dansı üzerine kursların açılmasını hayretle karşılıyorum” diyen A.Y., “Ben aslında bu sektöre 2017 yılında solist olarak başlamıştım. Fakat ben son bir yıldır konsomatris olarak çalışmak durumunda kaldım. Bu sektörde siz solist olsanız dâhil müşterilerle oturma konusunda zorlamalar yaşayabilirsiniz. Hatta birçok solist arkadaşım masaya oturuyor, içki içiyor, şarkı söylüyor gibi görünüyordu. Beni de o hale getirdiler. Bir süre sonra sıkıntılar çıkmaya başladı, kazancım çok çok düşmeye başladı. Yani istenilen masaya oturmuyorsanız, herhangi bir kazanç elde edemezsiniz. Para kazanamıyorsunuz. En sonunda dedim ki ben artık solistliği bırakıp sıkıntılarımı kısa yoldan gidermek için konsomatrisliğe yöneleceğim. Konsomatrislerin çoğunun ilişkilerden dünyaya getirdikleri çocuğu var. Bunlara bakıcılar bakıyor. Evlenip boşanmış, eşi ve ailesi sahip çıkmamış veyahut aileleri tarafından dışlanan, çocuk esirgemede büyümüş kadınlar burayı kurtuluş olarak görüyor. Dilber karakterindeki gibi olan kadınların çoğu alkolün ya da maddenin etkisiyle oynuyor. Mutlu ve kendi isteği ile oynayan o performansı gösteren birini göremezsiniz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.elipshaber.com/inci-taneleri-dizisinden-sonra-pavyonda-calismak-isteyen-kadin-sayisi-cogaldi