AB Başkanı Faruk Kaymakçı Mardin’de Üniversite Öğrencileriyle Buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Başkanı Faruk Kaymakçı Mardin’de Üniversite Öğrencileriyle Buluştu

Mardin Artuklu Üniversitesinde AB Başkanı Faruk Kaymakçı’nın konuşmacı olarak katıldığı öğrencilere yönelik ‘AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar’ konulu söyleşi düzenlendi.

‘İl İl AB Buluşmaları’ kapsamında Mardin’de bulunan Büyükelçi/Dışişleri Bakan Yardımcısı/AB Başkanı Faruk Kaymakçı Mardin Artuklu Üniversitesini ziyaret etti. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından karşılanan Kaymakçı, Rektörlük AKM salonunda üniversite öğrencileriyle buluştu.

Söyleşi, öğrencilerin AB Süreci ile ilgili düşüncelerinin alındığı 10 soruluk bir anketle başladı.

‘AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar’ anket sorularına verilen cevaplar doğrultusunda interaktif olarak gerçekleştirildi.

AB Başkanı Kaymakçı: ‘AB Üyeliği Kara Sevda Değil  Bir Çıkar Ve Egemenlik Meselesidir’

Avrupa Birliği üyelik sürecinin bir kara sevda olmadığını, bir çıkar ve egemenlik meselesi olduğunu anlatan Kaymakçı, gençlerin gelecekleri için bu sürece sahip çıkmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Üyeliğin bize bağlı olduğunun altını çizerek Türkiye’nin hızlı bir şekilde eksiklerini tamamladığını ve süreci çok verimli bir şekilde yürüttüğünü sözlerine ekleyen Kaymakçı, Türkiye Avrupa’nın karar alma mekanizmalarında olmalıdır dedi.

Avrupa İçin En Değerli Üyelik Türkiye’nin Üyeliği Olacaktır

Gerçekleştiği zaman Avrupa için Türkiye’nin üyeliğinden daha değerli bir üyelik olmayacağını söyleyen Kaymakçı, üyelik sürecinin gecikmesinin önemli sebeplerinden birinin ülkemizde dönem dönem yaşanan anti demokratik darbeler ve darbe girişimlerinin olduğunu ifade etti. Söyleşi soru cevap bölümü ile devam etti. Kaymakçı öğrencilerin bütün sorularına cevap verdi.

AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar söyleşisiyle öğrencilerle buluşan AB Başkanı Kaymakçı, Rektör Özcoşar ve öğrencilerin keyifli buluşması program sonunda da devam etti.

Öğrenciler AB Başkanını selfielerle salondan uğurladı.

“Mardin Avrupanın Güneydoğu Sınırıdır”

Üniversite ziyareti kapsamında Üniversite Şeref Defterini de imzalayan AB Başkanı, ‘Artuklu Üniversitesini ziyaret edip değerli akademisyen ve öğrencilerle AB üyelik sürecini ele almaktan ve Avrupa’nın güneydoğu sınırını teşkil eden Mardin’deki AB bilincini görmekten mutluluk duyduğunu’ ifade etti.

Büyükelçi/Dışişleri Bakan Yardımcısı/AB Başkanı Faruk Kaymakçı, Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yayınlanan ‘Avrupa Birliği ve Üyelik Sürecimiz’ kitabını hediye etti.

Rektör Özcoşar da Kaymaçı’ya, editörlüğünü yaptığı ve üniversitemiz tarafından 2 cilt olarak yayınlanan “ARTUKLULAR” kitabını hediye etti.