Ağırakça: Kızıltepe’de Ziraat Fakültesi kurmak hayalimdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağırakça: Kızıltepe’de Ziraat Fakültesi kurmak hayalimdi

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü profesör Dr. Ahmet Ağırakça Kızıltepe ilçesinde Ziraat Fakültesi kurulacağını söyledi. YÖK tarafından vekil rektör olarak atanan ve geçen hafta yapılan Rektörlük seçiminde Mardin Artuklu Üniversitesi rektörlüğüne seçilen Prof. Dr. Ahmet Ağırakça Kızıltepe ilçesine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Rektör Ağırakça, Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ve Kızıltepe Çevre gönüllüleri derneğini (ÇEV-GÖN) ziyaret etti. Ağırakça, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Mezopotamya bölgesinin en verimli toprakları bulunan Kızıltepe ilçesinde Ziraat Fakültesi kurulacağı müjdesini de verdi.

Yıllardır Kızıltepe’de bir ziraat fakültesi kurmanın hayalini içinde olduğunu belirten Ağırakça, “Kızıltepe’ye bir iade-i ziyaret düşünüyorduk bugün gerçekleşti. Bunun yanında bu ziyaretin sadece kuru bir ziyaret olmasını istemiyoruz. Kızıltepe’ye gelmişken Kızıltepe’ye üniversite yansıması nasıl olabilir. Üniversiteyi buraya nasıl taşıyabiliriz.? Bunun hedeflerini belirlemeye çalışıyoruz. Özellikle şuan mevcut olan Kızıltepe meslek yüksek okulumuzun binası hazır olduğu takdirde taşımayı düşünüyoruz. En yakın zaman da Kızıltepeliler binayı hazır ederlerse kesinlikle hemen taşımamız mümkündür. İkinci projemiz ise beden eğitimi yüksek okulunu inşa etmek ve burada kurmaktır. Şuan da çalışmalarımız devam ediyor. Öğretim üyesi teminine başladık. Birçok yere haber gönderdik. Yakın bir zamanda öğretim üyelerimizi temin ettiğimiz zaman işimiz daha da kolaylaşacak. Ama ondan evvel bir taraftan gençlik ve spor bakanlığına bağlı olan gençlik merkezi olarak kullanılan alanı bütün spor sahalarıyla birlikte onu üniversiteye alıp beden eğitimi yüksek okulunun binası olarak YÖK’ e takdim etmek ve YÖK ile Bakanlar kurulunda bu konuda karar çıkarttırmak. Bu konuda zorluk çekeceğimize asla inanmıyorum. Mutlaka bunu gerçekleştireceğiz. Ama öncelikle şunu ifade edeyim ki Kızıltepe için en zaruri olan ve yıllardır hayalimde olan ziraat fakültesidir.

Ziraat fakültesi ile ilgili tarım bakanlığını kendisine göre bir politikası var. Bu konuda gerek bakanlar kurulunun gerekse tarım bakanlığını ikna edilmek suretiyle Türkiye’nin en önemli ovalarından şu anda bir sene sonra buraya gelecek sulama kanallarının ulaşmasıyla birlikte Kızıltepe Türkiye’nin en önemli ovası haline gelmiş olacak. Bu kırmızı toprağı olan bir ova kırmızı toprakta insan dikerseniz çıkar. O kadar verimli bir topraktır. Bu verimli topraklar üzerinde bir ziraat fakültesi yapmak bizim hayalimizdir. Bunu da inşallah gerek siyasi otoriteyle hükümetimizle gerek sivil toplum kuruluşlarının katkı ve destekleriyle valiliğimizin ve kaymakamımızın desteğiyle burada bu fakülteyi oluşturmaya çalışacağız.” Diye konuştu.

Mardin havalimanı karşısında bulunan ve mera statüsünde olan araziyi ziraat fakültesi için talep edeceklerini ifade eden Ağırakça, “Tabi bunun bir plan projesi hazırlanması lazım. Bu plan projeyi hazırlandıktan sonra Sayın kaymakamımızın havaalanı karşısında göstermiş oldukları mera vardır. Bir arazi vardır orda mera statüsündedir. Bu araziyi biz devletten isteyeceğiz. Bize vermemeleri için bir sebep yok. Çünkü zaten şuan mera statüsünde ve boş duruyor. Bunun Kızıltepelilerin gayretleriyle bize verecekleri destekle plan projeyi yaptıktan sonra mera statüsünden çıkardıktan sonra üniversiteye aktardığımız zaman bu araziyi hemen en yakın bir zamanda elimizdeki projeyi uygulamaya başlayacağız. Allah şükür Kızıltepelileri yıllardır biliyorum. Bu konuda hem hayırsever hem cömerttirler. Bir binayı yapmak Kızıltepe için bir oyuncaktır. Bu binayı çok kısa bir zamanda rahatlıkla yaparız. Önümüzdeki sezonda ziraat fakültesi için öğrenci alımı için uğraşacağız. Hocalarımız hazır. Kurduğumuz takdirde ziraat fakültesine Kızıltepeli bir dekan düşünüyorum. Mutlaka yerli bir dekan olmalı ki burayla daha çok ilgilensin. Zihnimde olan bir arkadaşımızda var. Onu dekan yaptığımız zaman gelsin fakültesini kursun öğrencilerimizi alsın ve ova şenlensin diye istiyoruz.” Diye kaydetti.

Mardin için bir tıp fakültesi taleplerinin de olduğunu söyleyen Ağırakça, “Mardinlerinin en büyük isteğidir. İnşallah Pazar günü Sayın başbakanımız Mardin’e geldiğinde bu talebimizi arz edeceğiz. Mardinliler olarak üniversite olarak halk olarak ve başbakanın yakın bir dostu olarak biz bu talebimizi ısrarla arz edeceğiz. Ve Mardin’e bir tıp fakültesinin gerekliliğine inandığımızı söyleyeceğiz. Çünkü Mardin nüfusu bir milyondur. 800 bin vatandaş var. 150 bin Suriyeli var. Ve 50 bin turist gelip geçiyor. Dolayısıyla bir milyon nüfusu olan Mardinimize bir tıp fakültesi yakışır. Ve olmalıdır da Irak ve Suriye sınırında bulunan bir şehrin bir tıp fakültesine kavuşması demek bu açılım kuzey Irak’a ve Suriye’ye olması demektir. İnşallah bunu da gerçekleştirmeye çalışacağız.” Temennisinde bulundu.Kızıltepe’ye ilk geldiğinde bir ziraat fakültesi yaptırdığı takdirde kendisini başarılı bulabileceğini ifade eden kaymakam Ermiş ise, “Kızıltepe’ye atandığımda şunu demiştim hedeflerimden birisi Kızıltepe’ye bir fakülte getirmek bunun için değişik gayretlerimiz oldu. Sayın rektörümüz Ahmet Ağırakça seçilince kendilerini tebrik etmek amacıyla ziyaret ettiğimizde bunu kendilerine söyledim. Eğer Kızıltepe’de bir ziraat fakültesi açarsak kendimi başarılı olarak göreceğim. Açamazsak başarısız olduğumu daha önce ilan etmiştim. Tabi sayın rektörümüzün seçilmesiyle beraber işlerimiz biraz daha hızlandı. Kızıltepe adına kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah sayın rektörümüzün belirttiği gibi bir beden eğitimi yüksek okulu ihtiyacı var Kızıltepe’nin. Ayrıca Ziraat Fakültesi birde ziraat meslek yüksek okulunun Kızıltepe’ye taşıması durumu var. Biz gerek bürokrasi olarak gerek siyasetçilerimiz olsun. Gerek sivil toplum kuruluşları olarak her daim maddi ve manevi yanlarında olup destek olacağız. Ziraat yüksek okulu için inşallah gelecek sene için bir binamız hazır zaten. O imkanları tahsis edeceğiz. Beden eğitimi yüksek okulu için bir gençlik merkezi binası var oda hazır. Gerekli olurlar alındıktan sonra inşallah seneye açma durumu var. Ziraat fakültesi içinde havaalanı karşısında bir mera alanımız var. Üniversitemiz inşallah hızlı bir şekilde projesi komisyondan geçip bir ziraat fakültesi yapma imkanı olacak. Tabi Kızıltepe 40 vilayetten büyük bir ilçe nüfusumuz şuan Suriyelileri saymadığımız zaman 233 bin 77 bin öğrencimiz var. Bide çok önemli bir ziraat alanımız var. Çift ürün alınan bir yer toprakları Mezopotamya’nın. Tarihi, verimli topraklarını bilimle gençliği bilimle tarımı ziraatı bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Sağ olsun rektörümüz kendisi aynı zamanda bir iade-i ziyaret değil taleplerimizin karşılanması çerçevesinde bir ziyaret oldu. Çevre derneğimizi ziyaret etti. Kızıltepeliler adına sayın rektörümüze şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Sayın Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın derneklerini ziyaret etmesi ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan ÇEV-GÖN derneği başkanı Menduh Çakar ise, “Artuklu Üniversitesi Rektörü, Sayın Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ve  İlçemiz Kaymakamı Sayın Erdoğan Turan Ermiş bugün derneğimizi ziyaret ettiler. Bizleri onurlandırdılar, bize güç ve destek verdiler. Kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum. Sayın rektörümüzün bize iadeyi ziyarete gelmesi, derneğimizin çalışmalarını görüp önemsemesi ve yoğun proğramı arasına bizi de gündemine alıp ziyaret etmesi sevindirici bir olay.

Biz Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bu 5-6 yıldır ilçemizde Ziraat Fakültesi, Meslek Yüksekokulu için yaptığımız imza kampanyaları çalışma ve faaliyetlerimizi görerek; kendilerine sunduğumuz rapor doğrultusunda ilçe kaymakamız ile beraber bu soruna çözüm araması ve çalışma başlatılması ile ilgili olarak bize sevindirici bilgiler verdiler.

Biz burada basın huzurunda sayın rektörümüze teşekkür eder; rektörlüğe seçildiğinden dolayı da tebrik eder, başarılar dileriz.  Rektörümüzün ilçemiz için desteklerini esirgemeyeceğine inanıyoruz. Sizden önceki  rektör gibi  bize üvey evlat muamelesi yapmayınız ne olur.? Kızıltepe ilçesi sanki cezalandırılmış, Kızıltepe halkı bunu hak etmemiştir. Biz Kızıltepe halkı olarak STK ları olarak  ve İlçemizde önce kurulan fakülte yaşatma derneği başkanımız sayın İsa Tunç ve yeni kurduğumuz Federasyon Başkanımız sayın M.Şerif  Öter, İlçemizin odaları, dernekleri,  esnaf ve sanatkarlar ve İlçemizin değerli kaymakamı  sayın Erdoğan Turan Ermiş ile beraber sizlerle beraber katkı sunmaya hazırız. Ayrıca bugün bizi yalnız bırakmadığı ve destek verdiği için Kızıltepe Gazeteciler Cemiyeti üyelerine teşekkür ediyorum.”  dedi.