Alp: Kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alp: Kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler

Kızıltepe Belediye Başkan vekili Şerife Alp “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.

Belediye Başkan Vekili Alp, Dünya Kadınlar Gününün kadın haklarının kazanılması sürecinin hatırlanması için özel bir gün olduğunu ifade ederek şunları kaydetti “Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilk kez 8 Mart 1857 yılında ABD’de bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları ve eşit ücret talebinde bulunmak için greve giden kadın işçilerinin fabrikaya kilitlenmesi, arkasındanda çıkan yangında fabrikada ölmeleriyle gündeme geldi. Dünya Kadınlar günü günümüz de ilk başlarda olduğu gibi eşitlik, bağımsızlık, cins ayrımcılığın ortadan kalkması, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için, tüm dünyada bir mücadele günü olarak kutlanmaktadır.

Yüklendiği sorumluluklar açısından baktığımızda kadınların ev ve iş yükünün yanı sıra annelik gibi ulvi bir sorumluluğunun da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler.

Aile yaşamında ve çalışma hayatında kadınlara karşı, Anayasa’da yer alan “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi, düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeksizin kanun önünde eşittir” ifadesine karşın, kadınlar için toplumda hak ettikleri eşit koşullar sağlanmamıştır. Yetersiz yasal düzenlemeler; aile içi şiddetin önüne geçememekte ve kız çocuklarının okutulmamasına, namus cinayetlerinin devam etmesine, iş yaşamında kadın istihdamının engellenmesine olanak sağlayan düşünce ve önyargıların önüne geçememektedir.

Egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden cinsiyet ayrımcılığı çözülmeden, özgür ve eşit bir toplumun yaratılması mümkün olmayacağını, Özgürleşen kadın, özgürleşen toplumun ifadesidir. Kadına tarih boyunca biçilen rolleri değiştirmek için büyük mücadeleler veren Kürt ve dünya kadınlarının yolunda ilerlemek ve onların ulaşmak istediğin toplumu özgürlüklü ahlaklı, politik toplumu daha çok örgütlenip inşa edecektir.

Kaynağını 5 Bin yıllık ataerkil sisteminden, toplumsal, cinsiyetçilikten alan köleci zihniyet halen devam etmektedir. Türkiye de 30 yılı aşkın kirli bir savaş yürütülmektedir bu savaştan en çok etkilenen yine kadınlardır. Zorunlu göç ile köylerinden uzaklaştırılıp kopartılan bilmedikleri bir dille konuşmaya zorlanan kadınlarız. Kadınlar rengimiz ister sarı, siyah yâda kızıl olsun inancımız alevi, suni yâda farklı bir inanç olsun sorunlarımız ortak. Rengimize renk sesimize ses katmaya devam edeceğiz. Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Dedi.