Artuklu Merkezi Araştırma Laboratuvarı’ndan AR-GE ve Bilimsel çalışmalarına katkı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artuklu Merkezi Araştırma Laboratuvarı’ndan AR-GE ve Bilimsel çalışmalarına katkı.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan Merkezi Araştırma Laboratuvarı çok kapsamlı çalışmalarıyla bilimsel faaliyetlerine devam ediyor.

Her düzeydeki araştırmacının ortak çalışabileceği, yurtiçi ve yurtdışından gelecek araştırmacılara çalışmalarını yapabilecekleri yüksek standartlara ve kaliteye sahip araştırma olanaklarının sağlanmasını da hedefleyen “Merkezi Araştırma Laboratuvarı” nın Mardin ilinde sağlık, sanayi, bilimsel araştırma imkânları ile bölgesel kalkınmada ihtiyaç duyulan laboratuvar ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu bildirildi.

Günümüz araştırma teknolojisi gereksinimlerini karşılamak adına kromotografi laboratuvarı bünyesinde bulunan ICP-MS, HPLC gibi cihazlara katılan Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrofotometresi (GC-MS) cihazları ile de çok boyutlu analizlerin yapıldığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Merkezi Araştırma Laboratuvarının, kamu kuruluşları ve özel kurumların AR-GE çalışmalarında gereksinim duyulan analizleri karşılayarak karakterizasyona olanak sağladığını ifade etti.

Rektör Ağırakça, laboratuvarın bölgenin elverişli iklimi ve işgücü ile en önemli hayat kaynağı olan sanayi,üretim ve ticaretin belkemiğini oluşturan sektörel alanlar için çok önemli sacayağını oluşturduğuna vurgu yaparak şöyle dedi:

“Gelişen teknoloji, bilim ve her geçen gün artan gereksinimler doğrultusunda üniversitemizin bu alanlarda işbirliğin kuvvetlenmesine, gerek ülkemiz ve gerekse bölgemizdeki diğer üniversiteler ile oluşan rekabet gücünün artırılmasına ve bunların neticesinde oluşan hızlı gelişim ve iyileştirilmiş yaşam kalitesinin meydana getirilmesi amacıyla hazırlanan projelere önderlik eden ve destek olan bilim-teknoloji merkezi olma kimliğini kazanmıştır.”

Merkezi Araştırma Laboratuvarının üniversite yerleşkesi içinde 3 Öğretim üyesi, 5 Öğretim Görevlisi, 1 Kimyager ve idari- teknik personeliyle 1000 m2 kapalı alan üzerinde 3 katlı binada hizmet verdiğini açıklayan Laboratuvar Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Velid Unsal ise tesis bünyesinde analitik kimya, gıda, yakıt, toprak ve çevre ve analiz laboratuvarlarının bulunduğu bilgisini verdi.

Yağ, protein gibi analizlerin yapıldığı laboratuvarlarda birçok bitkisel organik, katı, yağ ve sıvı numunelerin test edildiğinin altını çizerek sözlerini sürdüren Dr. Öğretim Üyesi Unsal:

“Merkezi Araştırma Laboratuvarımızda GC – MS;  Kimya, Polimer, Gıda, İlaç, Petrokimya, Yağ ve Parfüm endüstrisi ile Çevre Laboratuvarları gibi alanlarda hazırlanan maddelerin üretim safhasında, Araştırma-Geliştirme ve iyileştirme alanlarında, analizler ve standartlara uygunluğun belirlenmesi konularında da bilgi edinilmesini sağlamaktayız.” ifadelerini kullandı.