Artuklu Üniversitesinde Dünyanın İlk Süryani Dili Ve Kültürü Doktora Programı Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesinde Dünyanın İlk Süryani Dili Ve Kültürü Doktora Programı Açıldı

Alanında dünyanın ilk ve tek Süryani Dili ve Kültürü Doktora Programı Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde açıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, yüzyıllardır devam eden Süryani bilim geleneğinin doktora programıyla taçlandığını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Lisans düzeyinde Süryani Dili ve Edebiyatı, Yüksek Lisans düzeyinde Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bölümleri çeşitli dil kursu, araştırma, tez çalışmaları, çeviriler ve projelerle Türkiye’de ve dünyada Süryaniyat alanına yeni bir soluk getirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

2009 yılında Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında açılan üç önemli anabilim dalından birisi olan Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalında şimdiye kadar onlarca öğrenci yüksek lisans öğrenimlerini tamamladı. Mardin’in doğal olarak yüklendiği misyona ve vizyona uygun olarak çok dilli ve çok kültürlü mozaiğin bir yansıması olan Süryani Dili ve Kültürü Anabilim dalı sadece yurt içinde değil yurt dışında da çok rağbet gören ve merakla takip edilen bir bölümdür.

2023-2024 Öğretim yılı Bahar döneminde ilk defa doktora öğrencisi alacak olan Süryani Dili ve Kültürü bölümü, Türkiye’de Süryaniyat çalışmaları alanındaki çok önemli bir boşluğu dolduracaktır. Doktora programıyla birlikte Süryani dili, kültürü, teolojisi, literatürü ve tarihi konularında bilgi sahibi, Süryani dilinde bilimsel yeterliliğe sahip, Mardin ve bölgenin yapısına uygun olarak disiplinlerarası çalışmalar yapabilen ve alana ilişkin yapacağı lisansüstü ihtisas ile beraber dünya çapında söz sahibi olabilecek geçerli bilimsel formasyona sahip donanımlı akademisyenler ve araştırmacılar yetişecektir.

Süryani Dili ve Kültürü Anabilim dalında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları haricinde beş farklı ülkeden öğrenciler de yüksek lisanslarına devam etmektedir. Doktora programıyla birlikte bu yelpaze daha geniş ve daha renkli olacaktır.”

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar “Süryaniyat alanına ilgi duyan bütün araştırmacıları, Ahlak-Bilgi-Üretim şiarıyla hareket eden üniversitemize bekliyoruz” dedi.