“Aşı olmayan gebelerde hamilelik daha ağır seyrediyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusoy: Covit-19 Aşısı olmayan gebelerde hamilelik daha ağır seyrediyor

 

Aşı yapma oranın düşük olduğu, hastanelerdeki yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının 90´ı geçtiği Mardin´de aşı olmayan gebeler hastalığı çok daha ağır geçiriyor.

 

Mardin Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Ozan Ulusoy, başta hamileler olmak üzere her vatandaşın aşı olması sağlığı açısından çok ama çok önemli olduğunu söyledi.

Bilim Kurulunun önerisi ile gebelerin İlk 3 aydan sonra ertelemeden aşı olmalarının faydalı olacağı açıkladığını hatırlatan Ulusoy, hiç aşı olmamış gebe olan hastaların Covit-19’a yakalandıkları taktirde gebeliklerinin çok zor geçtiğini dolayısıyla da özellikle gebelerin virüsten korunmalarının hayati bir önem taşıdığını ifade etti.

 

Hamileler, emziren kadınlar, hamile kalmaya çalışan ya da gelecekte hamile kalabilecek kadınların da Covit-19 aşısı olabileceğine Dünya Sağlık Örgütünün görüş belirttiğini kaydeden OP. Dr. Ulusoy, Aşı olmayan ancak hamilelikleri devam ederken Covit’e yakalanan hastaların durumunun ağır seyrettiğini, hamile olan her kadına hamileliğin ilk üç ayından sonra aşılarını olmaları gerektiği hususunu özellikle hatırlatmakta yarar gördüklerini söyledi.

 

Özel ve devlet hastanelerinde yoğun bakım servislerinde doluluk oranının 90’ı bulduğu Mardin’de yoğun bakımlarda tedavi gören hastaların 93’ünün aşı olmayan hastalardan oluştuğu açıklandı. Vaka sayılarının arttığı Mardin’de Covit 19’a yakalanan hastaların arasında gebe hastaların sayısı da oldukça yüksek. Doktorların sık sık ´Aşı olun´ uyarılarını dikkate almayan gebelerin daha sonra virüse yakalanmaları ile hamilelik sürecinin oldukça ağır geçtiği edinilen bilgiler arasında.

Gebelerin özellikle ilk 3 aydan sonra aşı olmalarının gerek anne sağlığı, gerekse de çocuk sağlığı açısından hayati bir önem taşıdığına dikkat çeken Uzmanlar, kulaktan dolma spekülatif algılara takılmadan başta hamile kadınların olmak üzere 15 yaş üstü her bireyin aşısını olması gerektiği hususunun altını bir kez daha çizdiler.

 

COVİTLİ GEBE HASTALAR İÇİN AYRI BÖLÜMLER OLUŞTURULDU

Mardin Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Ozan Ulusoy, “Mardin’de aşılanma oranları maalesef ki hedeflenen oranda değil. Özellikle gebelerimizde bağışıklık oranları azaldığı için Covid-19’a yakalandıkları taktirde hamilelik süreci çok daha ağır seyretmektedir. Bu yüzden biz, tüm gebelerimize aşı olmalarını önemsiyor ve öneriyoruz. Tabi aşılanma ile ilgili yapılmış çalışmalar var gebeler ile ilgili olarak da bu çalışmalar bilim dünyası tarafından yapılmış. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı çalışmalar söz konusu. Son çalışmalar neticesinde henüz aşılar ile ilgili gebelere bir yan etkiye rastlanmamış, yani aşı olan hiç bir gebede şuana kadar rastlanmış ve ıspatlanmış hiçbir yan etki yok. Sağlık Bakanlığımızın da önerisi ilk 3 ay hariç olmak üzere gebelerin aşılanması yönündedir. Kranik bir rahatsızlığı yada riskli durumu bulunan anne adaylarımızın hamileliğin ilk üç ayının içerisinde de aşı olabilirliği durumu da tavsiye edilebiliyor. Mardin’de yoğun bakımlarda yatan hastalarımızın 93’lük oranının aşı yapmayan hastalardan oluştuğunu biliyoruz. Bunu bir kısmının da gebelerden oluştuğunu belirtmeliyiz. Covit-19’a yakalanan gebelerimizde çok kötü durumlarla karşılaşabiliyoruz, Covid-19 hastalığına yakalanan gebelerimizin durumu çok daha ağır seyredebiliyor. Biz, kendi hastanemizde doğumhane içerisinde Covid-19’lu gebe hastalarımız için farklı bölümler oluşturduk. Tedbirlerimizi ivedilikle almış durumdayız. Umuyorum ki bu bölümlere ihtiyacımız kalmaz ancak git gide bu bölümlere, Covid-19 odalarına itiyacımız maalesef ki artıyor. O yüzden bizde gebelerimize ivedilikle aşılanmayı tavsiye ediyoruz. Bununla ilgili kendi doktorlarından, hekimlerinden de bilgi alabilirler, bizlere başvurabilirler aşılanma ile ilgili kendilerine yardımcı olmak isteriz.” diye konuştu.

 

“BİLİMİN GÜCÜNE İNANSINLAR”

Kulaktan dolma bilgilerden ziyade bilime, bilimin gücüne inanılması gerektiğine, Anne adayı gebelerin özellikle kadın doğum hekimlerine, aile hekimlerine aşılanma konusunda başvurmalıların ilerde yaşanma olasılığı yüksek istenmeyen ve dramatik olayların önüne geçebilecek bir fırsat olduğuna işaret eden OP.Dr. Can Ozan Ulusoy, “Sağlıklarının selameti için lütfen bilgileri hekimlerden doktorlardan alsınlar, kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle kendi sağlıklarını da bebeklerinin sağlığını da riske etmesinler. Gelip aşılanırlarsa biz de mutlu oluruz, onlar da mutlu olur. Huzurlu mutlu bir yaşam sürmelerini en başta biz hekimleri mutlu eder.” diye konuştu.