“Aşiretler siyaset üstü bir kavramdır!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadim Aşiretler Federasyonu : “Aşiretler siyaset üstü bir kavramdır!”

Van’da, Kadim Aşiretler Federasyonu (KAF) öncülüğünde bölgedeki aşiret liderleri, akademisyenler ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen ‘Gençlerle geleceği inşa et’ 1. Ulusal Kongresi sına erdi. Kongresi’nin sonuç bildirgesi açıklandı.

Kongre Koordinatörü Prof. Dr. Adem Palabıyık’ın okuduğu sonuç bildirgesinde, “Aşiretlerin, siyaset üstü bir kavram olduğunu ve modernleşmenin karşısında direnen son kale olduğu belirterek, Aşiretlerin dindar ve muhafazakar yapısı korunmalıdır.” Açıklaması yer aldı.

Van’da faaliyet gösteren ve bölgedeki birçok ileri gelen aşiretlerin de üye olduğu Kadim Aşiretler Federasyonu öncülüğünde, düzenlenen ‘Gençlerle geleceği inşa et’ 1. Ulusal Kongresi sona erdi.

Kadim Aşiretler Federasyonu Mardin İl temsilcisi de olan Kikan Aşireti İleri Gelenlerinden Mahmut Timur, Daşi Aşireti İleri Geleni Süleyman Çelik, Abdurrahim Baday, Şeyh Aşireti İleri Gelenlerinden Yusuf Kahraman, Ömeri Aşiretinden Abdurrahim Semavi ile Fevzi Yalçın, Nusaybınden koçekı aşıretınden Nizar Aslan ve Nusaybin Seyitlerinden Osman Doğru’nun da hazır bulunduğu toplantıya Türkiye’nin bir çok ilinden bin 250 aşiret lideri, kanaat önderi, akademisyenin katıldı. kongre, 4 ayrı oturum halinde yapıldı. Kongre bitiminde sonuç bildirgesi açıklandı.

Kadim Aşiretler Federasyonu  ( KAF) Başkanı Rasim Aslan, bu yılkı kongrenin öneminin genç ve kadınlara hitap ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bazı kesimlerin aşiretlerin gençlere ulaşılmadığı, kadınlara değer verilmediği söylemlerin aksine,  bölgedeki aşiretler gibi kadını gencine sahip çıkan başka bir kesim yok. Eski gelenek, görenek, kültürümüzü geri getirmek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Kongremizde de, hep bu bölgenin insanlarına bunları anlattık. Türkiye’nin her tarafından yazar, gazeteci, sanatçı bölgemizle ili çok büyük çalışmalar yaptılar. Gençlerimiz uzun bir zamandır baskı altında kaldı. İstemediğimiz,  beklemediğimiz yönlere çekildi. Ahlakları kısmen de olsa değiştirildi. Eskiden her aşiretin bir medresesi vardı. Bu medrese üniversite gibi çalışır, gençlerini o medresede yetiştirirdi. İşte biz bundan mahrum kaldık. ‘Aşiretler birlik beraberlik değildir’ dediler. Ama kongrede 600 aşireti bir araya getirdik ve 1250 kişilik bir katılım sağlandı. Sadece doğuda örgütlenmiş değiliz. Batıda İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Adana yani her tarafta yüzde 75’in üzerinde örgütlenmiş durumdayız. Bundan sonraki kongremizi yurtdışında yapmayı düşünüyoruz.”

“Aşiretlerin dindar ve muhafazakar yapısı korunmalıdır”

Bir gün süren kongrenin sonuç bildirgesi ise, kongre koordinatörü Bitlis Eren Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Adem Palabıyık tarafından okundu.

Prof. Dr. Palabıyık, ” Aşiretler modernizme karşı örgütlenmeli, federasyonlaşmalı veya kurumsallaşmalıdır. Yüce dinimiz İslam, aşiretlerin değerlerini korumaya almış ve aşiretlerin bir çok yapıdan etkilenmesine izin vermeyerek, onları bölgenin en güçlü dinamiği haline getirmiştir. Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de gençlerimizin istek, görüş, düşünce ve hayata bakış açılarını anlamada yaşanmaktır. Özellikle toplumumuzda geleneksel aile yapısından çekirdek aile yapısına geçiş, kentleşme, teknolojik gelişmeler ve yaşam standartlarının değişmesi ile insani ve sosyal ilişkilerimizde sorunlar yaşanmaktadır. Aşiretler, bu sorunların çözümü için katkı sunabilir. Ülkemizde aşiretler gençler ve kadınlar adına yapılan strateji ve vizyon çalışmaları da günümüzde maalesef yeterli olmadığı görülmektedir. Kadim Aşiretler Federasyonu olarak, gençlerin ve kadınların gözüyle onları anlamak, gençlerin en temel sorunlarını yine gençlerimizle ve gençlik adına faaliyet ve politika üreten kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte tespit edip, somut uygulanabilir ve gerçekçi çözüm önerileri üretmeyi planlayacaktır. Aşiretler, siyaset üstü bir kavramdır ve modernleşmenin karşısında direnen son kaledir. Aşiretlerin dindar ve muhafazakar yapısı korunmalıdır. Aşiretler, terör ve terörle mücadele açısından her zaman terör ve terörizmin karşısında olacaktır. Bu topraklarda terör faaliyetlerine izin verilmeyince ve gençlerimiz için, terörle  mücadeleyi her alanda sürdürecektir. Bir sonraki kongre sadece gençlerin ve kadınların konuşacağı, konuşulacağı uluslararası bir niteliğe sahip olacak: Sınır ilkelerden ciddi katılımlar ile konuyu zirveye taşıma kararı alınmıştır. “diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından kongreye katılım sağlayan bölgedeki aşiret liderlerine plaket takdim edildi.