Bulut: “Mardin’de depremzedelerden emlak komisyonu almayacağız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bulut: “Mardin’de depremzedelerden emlak komisyonu almayacağız”

Mardin Yetkili Emlakçılar Derneği Başkanı Nedim Bulut, Mardin’de kira fiyatlarına aşırı zam yapıldığı eleştirileri ve kira komisyonlarıyla ilgili bir açıklamada bulunarak, Mardin’de dernek üyeleri olarak depremzedelerden emlak komisyonu almayacakları söyledi.

Bulut,  “Depremden dolayı münferit olarak kiralarda artış yapan vatandaş veya emlakçının devletimiz tarafından denetlenmesini ve gereken cezanın kesilmesini talep ediyoruz.” Talebinde bulunduğu açıklamasında şunları söyledi:

06.02.2023 Saat 04.17 De Ülkemizi yasa boğan deprem felaketinden dolayı üzgünüz, üzüntülüyüz.

Asrın felaketinde yaşamını yitiren ailelerimize rahmet diliyor, tedavi altındaki ailelerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Depremin yaşandığı saatten itibaren tüm üyelerimizin katılımı ile gıda ve ihtiyaç kolileri oluşturulmuş, 4 araç ve 11 üyemizle Malatya ve Adıyaman bölgelerinde sahada gerekli çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.

Deprem bölgesinde ihtiyacın sadece çadır ve ısıtıcı olduğu gıda ve giysi konusunda ihtiyaç olmadığı bilgisini aldıktan sonra bütün üyelerimiz ile bir araya gelmiş ve bir takım kararlar aldık.

Kararlarımızın içerisinde hiç bir üyemizin depremzede ailelerden hiç bir şekilde komisyon alınmayacağı ve gayrimenkul sahipleri ile görüşülüp ricada bulunmak kaydıyla depremzede ailelerimizin 2 veya 3 aylık kira alınmadan ailelerimize konaklama imkanı sağlamaya çalışma kararı aldık.

Diğer STK’ler ile görüşülüp yaklaşık 500 kişilik depremzedemizin Mardin’e transferi gerçekleştirilmiş olup şimdiye kadar 110 gayrimenkul komisyon alınmadan kiraya verilmiş olup bunun 55 konutu ailemizi Mardinli hemşerilerimizin desteği ile 3 ay ile 1 yıl arasında kirası alınmayacak şekilde üyelerimiz ile birlikte yerleştirilmeleri sağlandı.

Üyelerimizden ilk ricamız bu şekilde oldu Mardinimize gelen her depremzede bizim ailemiz bizim kardeşimizdir yanlarında duralım ve aile olduğumuzu gösterelim şeklinde oldu.

Değerli hemşerilerimizden de boş olan evlerini 2 veya 3 ay ücretsiz verme konusunda ricamızı ilettik.

Ancak internet sitelerinde Mersin, Antalya ve diğer şehirlerde olduğu gibi Mardin’de de depremden sonra kiraların artmış olduğu bilgisi bizi derinden üzmüş ve dernek olarak kabul etmeyeceğimiz bir durum ortaya çıkmıştır.

Mardin ilimiz ile ilgili kiralık konut arama bölümünde en pahalıdan ucuza doğru aranma yapılıp depremden bir ay önce ilan tarihli fotoğrafın servis edilmesi ve bunu deprem fırsatçılı tarzında meslektaşlarımızı zan altında bırakması gerçeği yansıtmamaktadır.

Bir dernek üyesi ve bir Mardinli olarak bu tarz ithamları kabul etmediğimizi ve her zaman ailelerimizin yanında olduğumuzu, depremden dolayı münferit olarak kiralarda artış yapan vatandaş veya emlakçının devletimiz tarafından denetlenmesini ve gereken cezanın kesilmesini talep ediyoruz.