Büyükşehir Belediyesi ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi

Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, olabildiğince şeffaf bir yönetim anlayışı ile sorunları çözme iradesini göstereceklerini söyledi.

Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve eş başkan Devrim Demir’in başkanlık ettiği meclis toplantısında konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, halkın iradesi ile burada bulunduklarını dile getirerek, “Bu ili temsil ediyoruz ve bu ilin temsilcileriyiz. Halkımıza karşı büyük bir sorumlulukla bu görevi üstlenmiş bulunuyoruz. Bütün arkadaşlarıma her şeyden önce başarılar diliyorum.

“Bu halka hizmet edecek tüm görevlere talibiz”

Elbette ki bizim amacımız bu halka hizmettir. Bu halkın sorunlarını çözecek bir iradeyi göstermektir. Bunun için varız. Biz halkın hizmetinde olan insanlarız. Bu halka hizmet edecek tüm görevlere talibiz. Elbette ki farklı partilerden meclisimiz oluşmaktadır. Önemli olan burada halkın talepleri doğrultusunda kendimizi hazırlamamız ve kararlarımızı bu yönde vermemiz gerekiyor. Burada her ne kadar siyasette farklı düşünceler oluşsa da yerel yönetimlerdeki meclisler olabildiğince birlikte çalışarak, birlikte üreterek, birlikte paylaşarak başarılı olma şansına sahip olur. İnanıyorum ki bu anlayış ile birlikte bu ilin sorunlarını çözümüne katkı sunarız. Bizim hedefimiz bu. Şapkamızı bir taraf bırakacağız. Önemli olan bu halka hizmeti gerçekleştirecek bir anlayışla bu ilimize, bu şehrimize yerel yönetimi anlayışını oluşturalım” dedi.

“Kayyum yönetiminden kötü miras bize kaldı”

Türk, kentin sorunlarının çok fazla olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Kayyum yönetiminden kötü miras bize kaldı. Biz burada bu mirası devir alırken olabildiğince şeffaf bir yönetim anlayışı ile sorunları çözme iradesini gösterecek bir mantık ile yaklaşalım. Sorunların çözümü konusunda birlikte kenetlenelim.

Dünyanın her yerinde yerel yönetimler demokrasilerin önemli bir ayağıdır. Ama yerel yönetimleri çalıştırmayacak bir noktaya getirecek anlayış dünyanın hiçbir yerinde yok, ama maalesef bugün bunu yaşıyoruz. Bugün görüyoruz ki Büyükşehir’e ait olan birçok mal mülk başka kurumlara devir edilerek adeta büyükşehir çalıştırılmayacak şekilde hareket edilmiştir. Biz inanıyoruz ki, ister iktidar partisinden olalım isterseniz muhalefet partisinden olalım bu halkın hizmet yerlerini başka yerlere devir etmek aslında hepimize büyük bir cezadır. Hepimizin bu konuda çok duyarlı olmamız gerekir. Ve böyle bir yönetim anlayışına karşı hep birlikte karşı çıkmamız gerekir. Tabi zaman içerisinde bütün bu sorunlarımızı gündemimize alacağız.

“Şeffaf bir yönetim anlayışı ile belediyeciliği yürütmeye çalışacağız.”

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün konuşmasından sonra meclis gündem maddelerine geçildi. Mecliste görev yapmak üzere Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşturulması için gündemler ele alındı. Buna göre, mecliste birinci Başkan Vekili oylamaya sunuldu. Gizli yapılan oylamalarda DEM Parti’in adayı olarak gösterilen Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Devrim Demir, Meclis birinci başkan vekilliğine, DEM Parti adayı Neyaz Yıldız ise Meclis ikinci başkan vekilliğine oy çokluğuyla seçilirken, kâtip üyeliklerine de DEM Parti meclis üyeleri Berivan Bagı ve Ferhat İbrahimoğlu oy çokluğuyla seçildi.