Büyükşehir Belediyesinden 30 Milyon Tl Eğitim Yardımı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyükşehir Belediyesinden 30 Milyon Tl Eğitim Yardımı

Mardin Büyükşehir Belediyesi gençlerin eğitim ve öğretim hayatlarında başarılı olmaları adına gençlere destek olmaya devam ediyor.

 Bu kapsamda Mardin’de ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerin üniversiteli öğrencilerine destek olmak için ‘’Eğitim Destek Projesi’’ kapsamında 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında 7.652 ihtiyaç sahibi öğrencinin ailelerine eğitim desteğinde bulunulmuştu.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında da devam eden ‘’Eğitim Destek Projesi’’ kapsamında 27.09.2022’de başlayan ve 05.10.2022 tarihinde sona eren Eğitim Destek Başvurusunda toplamda 14.011 başvuru alınmış olup, 10.003 öğrencimizin başvuruları olumlu sonuçlandırıldı.

 Mardin’de ikamet eden, ihtiyaç sahibi, 10.003 üniversite öğrencisi okutan aileye 1.Dönem 1500 TL, 2.Dönem de 1500 TL olmak üzere toplamda 3000 TL eğitim desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında bulunan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Binasında bu konuyla alakalı basın mensuplarını bilgilendirdi.

Milletin, Belediyenin parası milletimizin çocuklarına gidiyor diyen Vali Demirtaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

‘’Bugün Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak bir hizmete daha adım atmanın sevinci içerisindeyiz. Geçen yıl 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitede okuyan öğrencilerimize, örgün eğitim yapan öğrencilerimize, ailelerinin maddi durumu iyi değilse onlara bir katkıda bulunmuştuk.

 Geçen yıl 7652 öğrencimizin ailelerine bin lira bir yardımda bulunmuştuk. Bir araştırma yapmıştık, bu araştırma yapıldıktan sonra bu yardım yapılmıştı. Yani maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına bu yılda 2022-2023 yılı eğitim öğretim yılı için örgün eğitime giden üniversite öğrencilerine bir yardımda bulunalım dedik. Tekrar böyle bir çalışmamız oldu. Çünkü gençlerimiz bizim geleceğimiz, geleceğimiz oldukları için onlara mutlaka destekte bulunmamız gerekiyor.

 Bu yıl da 14 bin 11 öğrencimiz müracaatta bulundu. Bunun değerlendirmesini arkadaşlarımızla beraber yaptık. Değerlendirmeler yapıldıktan sonra bugün hak kazanan 10 bin 3 öğrencimize inşallah kısmet olursa bugünkü tarih itibariyle yılda iki defa 1. dönemde bir, 2. dönemde bir olmak üzere 1500 lira ailelerine yardımda bulunacağız.

 İnşallah toplamda 3000 lira bir yardımımız olacak. Bu yılki eğitim öğretim yılı içerisinde. Ancak bunu iki taksit halinde yapacağız. 1. dönem 1500 lira ödeme yapacağız, 2. dönem de 1.500 lira ödeme yapacağız.

 İnşallah bugün tarihi itibariyle çocuklarımızın ailelerine hesaplarına bu para yatırılacak. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Hakikaten ciddi bir destek. Bir yıl içerisinde yaklaşık 30 milyon civarında hesaplarına bir ödeme yapmış olacağız. Yani milletin parasını, belediyemizin parasını, milletimizin çocuklarına ve özellikle de zaruret içerisinde olan durumu iyi olmayan ailelerimizin çocuklarına, ister Mardin’de ister farklı şehirdeki üniversitede okusunlar onlara katkıda bulunuyoruz.

 Bu yapmış olduğumuz yardımımızın, bu desteğimizin çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Eminim çocuklarımız da bu kendilerine yapmış olduğumuz desteği görerek derslerinde daha başarılı olacaklar. Bizde Büyükşehir belediyesi olarak böyle bir desteği yaptığımızdan dolayı kendimizi huzurlu ve mutlu hissediyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.’’