ÇATOM Geleneksel uçurtma şenliği yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇATOM Geleneksel uçurtma şenliği yapıldı

Kızıltepe ÇATOM ile Kızıltepe ÇGM işbirliği ile düzenlenen geleneksel uçurtma şenliğinin 3.sü büyük bir katılımcı ile yapıldı.

Kızıltepe Ziyaret köyü tepesinde Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) ile GAP Çocuk Gelişim Merkezi (ÇGM) tarafından düzenlen uçurtma şenliğine aralarında Suriyeli mülteci çocuklarında olduğu yaklaşık 500 çocuk ve kadının katılımıyla Gerçekleştirildi.

ÇATOM ve ÇGM tarafından gelenekselleşen ve her yıl tekrarlanan uçurtma şenliği bu yıl Kızıltepe ilçe merkezine bağlı Ğurs vadisinde yer alan ziyaret (şeyh Tajdin) köyünde gerçekleştirildi. Düzenlenen geleneksel 3. uçurtma şenliğine Kızıltepe ÇATOM Müdürü Leyla Yanar Onur, ÇGM sorumlusu Nuray Akdağ, ÇATOM çalışanları ve çocukları ile ÇATOM bünyesinde faaliyet gösteren GAP çocuk gelişimi merkezindeki çocuklar ile beraber bu yılki etkinliğe Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Kızıltepe ilçesine yerleşen Suriyeli çocuklarda katıldı.

Kızıltepe CATOM ile Kızıltepe GAP ÇGM İşbirliğiyle ile 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Kızıltepe Ğurs vadisindeki 12 köyden biri olan ziyaret Köyü (Şeyh Tajdin) höyüğünde gerçekleşen 3.Uçurtma şenliğinde her yaştan çocuk ve kadınlar rengarenk uçurtmaları masmavi gökyüzüne saldılar. Büyük bir coşku ve mutluluk yaşayan katılımcılar uçurtma öncesi ve sonrasında şarkılar-türküler söyleyip halaylar çektiler. Başlarına papatyalardan taçlar yapan ve Yemyeşil bir doğada piknik yapmayı da ihmal etmeyen katılımcıların etkinliğine Suriyeli çocuklarda Arapça ve Kürtçe şarkılarla eşlik etliler.

Düzenlenen Uçurtma şenliği programı ile ilgili bilgi veren Kızıltepe ÇATOM Müdürü Leyla Onur Yanar, “Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz uçurtma şenliğinde Kızıltepe’nin Semaları kadınların ve çocukların rengine, coşkusuna boyanmıştı. Adeta bir Bayram havası yaşandı özgürce. Bölgemizde yaşanan bunca acı, yürekleri burkan göç ve yaşanmışlıklara karşın Bugün, sadece Bugün yeniden umut ettik, umut diledik.” Diyen Yanar, Kızıltepe ÇATOM ve Kızıltepe ÇGM iş birliğiyle düzenlenen 3. Uçurtma şenliği programına bu yıl Suriyeli mülteci Kadınlar ve çocuklarla birlikte yaklaşık 500 kişi katıldığını sözlerine ekledi.

Kızıltepe GAP ÇGM sorumlusu Nuray Akdağ ise, “23 Nisan etkinlikleri kapsaminda 3. Geleneksel Ucurtma Şenliği etkinliğine merkezimizde eğitim gören katılımcı çocukların yani sıra Suriyeli mülteci çocuklarda katildi. Ziyaret Köyü tepesinde uçurtmaları uçuran çocuklar ve kadınlar hoşça vakit geçirdiler.” Açıklamasında bulundu.

Uçurtma şenliği etkinliğine katılanlardan Nur Elif’de günü özetlerken, “ Bol papatyalı, güneşli, eğlen  celi, sevgi dolu bir gündü. Bize bu günü yaşatan ÇATOM’un papatyası Leyla Onur Yanar’a çok teşekkür ederiz. Bütün kadınların güzel annesi seni çok seviyoruz” diyerek ÇATOM Müdürü Yanar’a sevgi ve teşekkürünü bu şekilde ifade etti.