ÇEVDER: Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız korunması gereken varlıklardır!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇEVDER: Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız korunması gereken varlıklardır!

Mardin Çevre Tarihi Eserleri Koruma Derneği (ÇEVDER) başkanı Aslan Başboğa, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle yaptığı basın açıklaması şu ifadelere yer verdi.

Mardin’de faaliyette geçtiğimizden bu yana doğa ve çevre için gönüllülük temelinde mücadele veren, kentimizin aydınlık yarınları için faaliyetler yürüterek hayvan hakları için de mücadele veriyor ve halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Bugün 4 Ekim, Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında Hayvanları Koruma Günü ilan edilmiştir. Bizim için her gün 4 Ekim olsa bile, bu günün anısına topluma anlamlı bir mesaj vermek istiyoruz. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır; doğanın dengesinin korunmasında, besin zincirinin oluşumunda olmazsa olmaz rolleri bulunmaktadır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlar da, doğanın, eşit haklı bireyleridir. Bu nedenle tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır ve hiçbirine zalimce davranılamaz. Ne yazık ki hayatımızla doğrudan iniltileri olan hayvanların yaşama hakları konusunda gerekli duyarlılığı göstermiyoruz. Ormanları, kutupları, denizleri mahvediyoruz. Bu bölgelerdeki yaşam çeşitliliğini azaltıyoruz, hayvanların canlarına kastediyoruz ve doğanın dengesini bozuyoruz. Çünkü dünyanın yalnızca bizlere ait olduğunu düşünüyoruz. Çevreciler olarak bunu kabul etmiyor, farkındalık çalışmalarıyla doğanın tüm canlılara ait olduğunu, insan soyunun varlığının doğada yaşayan en küçük ve zayıf canlıya bile bağlı olduğunu hatırlatmayı bir görev biliyoruz.

Hayvan haklarından söz ederken bazı cahiller sokakta başıboş dolaşan köpekler için çevreciler hakkında yanlış yorumlar yapıyorlar. Dernek olarak sokaklarda başıboş dolaşan ve toplum için tehdit oluşturan köpekleri savunmuyoruz. Bunlar için gerekli tedbirleri almak yerel yönetimlerin yasal görevleridir. Biz doğadaki bütün hayvanların yaşam haklarını savunuyor, toplumu bu konuda bilinçlendirmeye gayret gösteriyoruz.

Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği olarak bugün vesilesiyle diyoruz ki tüm hayvanların yaşam haklarının korunması için toplum olarak duyarlı olmalı, merhametli olmalıyız.

Ancak merhametli olmamız yetmez,5199 sayılı hayvanları koruma kanununun gerçek anlamda uygulanmasını istiyoruz.