Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı

Cumhurbaşkanı seçiminde adayların seçilme yeterliliği olan yüzde 50+1 oranına ulaşamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kaldı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener basın mensuplarına yaptığı açıklamada, adayların yeterli çoğunluğu alamadığını ve Cumhurbaşkanı seçiminin 28 Mayıs Pazar günü yapılacak ikinci tura kaldığını açıkladı.

14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde hiçbir adayın seçilme oranı olan yüzde 50+1’e ulaşamadığından seçilme yeterliliğini kazanamadığından dolayı daha önce belirlenen seçim takvimi gereğinde 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına karar verildiğini bildiren YSK başkanı Ahmet Yener, yurt içi katılım oranının 88,92 Yurt dışında ise 52,69 oranında bir katılım gerçekleştiğini söyledi.

YSK Başkanı Yener, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49,51, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44,88, Sinan Oğan’ın yüzde 5,17 ve Muharrem İnce’nin yüzde 0,44 oy aldığı açıkladı.

Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek ikinci tur seçimlerinde son ikiye kalan adayların oy pusulası sıralamasında Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise ikinci sırada yer alacak.

Kesin sonuçların ilanından sonra yurt dışında oy verme işlemleri 20 Mayıs’ta başlayacak, Yurt içinde ise 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek.