DEM Parti 4 ilçede daha seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti 4 ilçede daha seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın katılımı ile Derik, Mazıdağı, Artuklu ve Ömerli ilçelerinde seçim irtibat bürolarının açılışları gerçekleştirildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, ziyaretlerini sürdürdüğü Mardin’de halk buluşmalarına katıldı. Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan’a Mardin milletvekilleri Beritan Güneş ve Saliha Aydeniz, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Ahmet Türk ve Devrim Demir ile ilçe belediye başkan adayları eşlik etti.

Mardin’in Derik, Mazıdağı, Artuklu ve Ömerli ilçelerinde seçim irtibat bürolarının açılışı için halk buluşmaları yoğun ilgi gördü. Şehir merkezlerinde araç konvoyları oluşturulduktan sonra ilçe meydanlarında kitlesel halk buluşması gerçekleştirildi. Halk buluşmaları öncesi halaylar çekilirken, halk buluşmasına katılım sağlayan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu.

Buluşmalarda ilk olarak ilçe belediye eş başkan adayları halkı selamladı. Kitleye konuşan DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Devrim Demir, 31 Mart’ta büyük başarı elde etmek ve halkın iradesini kayyımların elinden almak için yola çıktıklarını ifade ederek, “Bugün kayyım hırsızlığın, yolsuzluğun tanımıdır. Kadın düşmanlığıdır. Sistem kadınların öncü olduğunu biliyor. Bugün Kürt kadının duruşu her yerde örnek alınıyor” dedi.

Daha sonra konuşan DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk ise, Kürt halkının tarihinde büyük zulüm ve zorbalıkların yapıldığını, Kürtlerin geleceği için büyük bedeller ödediğini ifade etti. Türk, “Bugün devletin zulmü tek Bakur’da değil, Rojhilat, Rojava, 4 parça Kürdistan’da büyük zulüm var. Birlikle bunlara güçlü ses çıkarırsak, cevap verirsek o zaman bizler amacımıza ulaşacağız” diye konuştu. Tutuklu Kürt siyasetçileri hatırlatan Türk, “Siyasetimizi cezaevindeki tutuklulara göre yapalım. 31 Mart’ta eminiz ki halkımız onlara gereken cevabı verecek. Bazıları bana diyor ömrü 80 yaşında, 180 yaşında da olsam bu mücadelenin içerisinde olacağım” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan’da yaptığı konuşmada,  partililere seslendi. “Yine yakın zamanda toprağımızı, değerlerimizi sömüren 5’li çetenin malzemesini taşıyan TIR’ın önlem alınmaması sebebiyle kaza yapması nedeniyle 21 yurttaşımızı katledildi. Bu vesileyle demokrasi için mücadele edip bugün aramızda olmayan bütün yol arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Onlara sözümüzü bir kez daha Derik’ten yeniliyoruz. Bizler asla onların ellerinden düşürmedikleri bayrağı Kürt meselesi çözülünceye kadar, Kürtler bu ülkede eşit yurttaşlar oluncaya kadar devam ettireceğimizin sözünü veriyorum.”

Seçimlerin önemine dikkat çeken Bakırhan, “Bugüne kadar yaptıkları zulüm politikaları karşısında direnişimize devam ettiğimizi ve mutlaka kazanacağımızın cevabını 31 Mart’ta vereceğiz. Zaten kayyımları anlatmaya gerek yok. Hırsızlık, yolsuzluk yapan, Kürt halkına gönderilen bütçeyi cebine indiren, yandaşlara peşkeş çeken, sizin değerlerinizi yok sayan, Apê Musa’ların, Orhan Doğan’ların parklara sokaklara verilen isimlerini indiren, kadın kurumlarını kapatan, kadına doğaya kürde kültürümüze düşman bir anlayıştır. Kayyım atayarak Dêrik halkını mücadeleden uzaklaştıracaklarını sandılar. Haydi görelim kayyım efendi, madem o kadar iyiydin, madem yönetiyordun karşımızda çıksaydın. Dêrik’te aday olsaydın. Dêrik halkı sana boyunun ölçüsünü gösterseydi” ifadelerini kullandı.

Seçimleri kazandıkları takdirde birçok kazanım elde edeceklerin vurgulayan Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bu seçimi kazanırsak ağaçlar yanmayacak, insanlarımız sürgün olmayacak ve cezaevlerindeki yoldaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması için çok önemli bir adım atmış olacağız. Bu vesile ile cezaevindeki açlık grevini selamlıyorum. Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için ortaya koydukları iradenin doğru olduğunu, yanlarında olduğumuzu ve Kürt meselesinin gerçek muhataplarıyla çözülmesi gerektiğini bir kez daha yeniliyoruz. 31 Mart’ta kayyım atayan bu anlayışı sandıkta mahkum edeceğiz” dedi.

Bakırhan ve beraberindekiler, daha sonra Mazıdağı, Artuklu ve Ömerli ilçelerinde seçim bürosunun açılışına katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Bakırhan, kayyımların icraatlarına değindi.

Bakırhan, “Biz Ömerli’yi aldığımızda büyükşehir belediyesinin olanaklarını buradaki hizmetsizlik açığını gidermek için kullanacağız. Altındağ ailesinden birisini seçmek istiyorsanız alın size Figen Altındağ. Figen Başkan, Mehmet Şah başkanımızla birlikte Ömerli’yi hak ettiği yere getirecek” dedi.

Konuşmanın ardından seçim irtibat bürolarının açılışları yapıldı. Bakırhan, daha sonra Mardin’den ayrıldı.