Doktorlar iş bırakıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doktorlar iş bırakıyor!

 

Tüm yurtta aile hekimleri ve kamu da görevli hekimler ile sağlık çalışanları 14 Mart Tıp bayramıyla birlikte 3 günlük iş bırakma eyleminde bulunacaklar.

 

Doktor ve sağlık çalışanları meslek örgütleri;  meslek yasasındaki sorunlar, sağlıkta şiddet yasasına dair beklentiler ve maddi yetersizlikler sebebiyle 14, 15 ve 16 Mart günlerinde acil dışında sağlık kuruluşlarında iş bırakma eylemi uygulanacak.

 

Türk Tabipleri Birliği ve Tabipler Odaları Tüm sağlık kurumlarında 14 Mart Pazartesi ve 15 Mart Salı günü iki gün tüm sağlık kurumlarında acil sağlık hizmetleri dışında sağlık hizmeti vermeyeceklerini duyururken Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) ise Tüm sağlık kurumlarında 14 Mart Pazartesi,15 Mart Salı günü 16 Mart Çarşamba günü olmak üzere 3 gün acil sağlık hizmetleri dışında sağlık hizmeti vermeyeceklerini duyurdu.

 

Karar alınan eylem tarihlerinin tamamında; Acil Servis ve Poliklinikleri, Doğum Salonu, COVID, Onkoloji, Hematoloji Poliklinikleri Adli Tıp Kurumu ve tüm yatan hasta servis çalışmaları kapsam dışında olduğu, COVID tanı, tedavi, filyasyon ve servislerinde çalışanlar, çalışmalarını aksatmayacak şekilde yeterli nöbetçi hekim ve diğer sağlık çalışanı bulundurmak kaydıyla eyleme katılabilirler. Tüm poliklinik hizmeti verenler, kurumlarında acil icapçı bulundurmak şartıyla, eyleme katılabileceklerdir. Acil servis ve polikliniklerindeki yeşil triajlı hastalarda yaklaşım sadece ampirik tedavi ve olması gerektiği gibi polikliniklere (eylem sonrasına) yönlendirmek şeklinde olacak. Ameliyathanelerde sadece acil, onkolojik cerrahiler ile kardiyak by-pass cerrahileri yapılabilecek. Diğer elektif ameliyatlar yapılmayacak.

 

SAĞLIK ÖRGÜTLERİNİN TALEPLERİ

Etkin bir sağlıkta şiddet yasası hazırlanması. 
30 Haziran 2021 tarihli ödeme sözleşme yönetmeliğin geri çekilmesini veya revize edilmesi.
Tüm hekimler ve sağlık çalışanlarının emekli ücretlerin iyileştirilmesi.
Tüm hekim ve sağlık çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi.
Aile sağlığı merkezlerinin gider ücretlerinin artırılması.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir