Dundar, Dara Antik Kentinde inşa edilen beton yapıya ilişkin soru önergesi verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dundar, Dara Antik Kentinde inşa edilen beton yapıya ilişkin soru önergesi verdi

HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, Dara Antik Kentinde inşa edilen beton yapıya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  tarafından cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Mardin Milletvekili Dundar, Dara Antik Kentinde inşa edilen beton yapıya ilişkin verdiği soru önergesiyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Son günlerde Antik Kent girişine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın açtığı ihale sonucunda “Karşılama Merkezi” adı altında beton bir yapı inşa edilmiştir. Yine tarihi kaya mezarlarının bulunduğu yerde ise çevre düzenlemesi yapılmakta ve parke taşları kullanılmaktadır.

Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olan antik kentte, yeni alanların açığa çıkarılmasına dair hiçbir çalışma yapılmazken tarihle bağdaşmayan bu tür yapılarla Mardin’in ve bölgenin tarihine gölge düşürülmektedir. Hem bölge halkının hem de ilgili sivil toplum kuruluşların tamamının karşı çıktığı bu tür çalışmalarla antik kent kaderine terk edilmek istenmekte ve binlerce yıllık tarih yok olmakla karşı karşıya bırakılmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY  tarafından cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu görüşlere yer verdi;

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını rica ederim.

Pero DUNDAR

Mardin Milletvekili

Yaklaşık bin beş yüz yıllık tarihe sahip ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne girmesi beklenen Dara Antik Kenti sınırlarında bulunan tarım alanının, geçtiğimiz aylarda kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılması kararı alınmıştır.

Son günlerde ise Antik Kent girişine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın açtığı ihale sonucunda “Karşılama Merkezi” adı altında beton bir yapı inşa edilmiştir. Yine tarihi kaya mezarlarının bulunduğu yerde ise çevre düzenlemesi yapılmakta ve parke taşları kullanılmaktadır.

Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olan antik kentte, yeni alanların açığa çıkarılmasına dair hiçbir çalışma yapılmazken tarihle bağdaşmayan bu tür yapılarla Mardin’in ve bölgenin tarihine gölge düşürülmektedir. Hem bölge halkının hem de ilgili sivil toplum kuruluşların tamamının karşı çıktığı bu tür çalışmalarla antik kent kaderine terk edilmek istenmekte ve binlerce yıllık tarih yok olmakla karşı karşıya bırakılmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne girmesi beklenen Dara Antik Kenti’ne dair alınan kararlar ve yapılan/yapılmayan çalışmalarla antik kent risk altında mıdır?
  2. Kentin tarihi dokusuyla bağdaşmayan çalışmaların ve inşa edilen yapıların düzeltilmesi için herhangi bir planlamanız var mıdır?
  3. Antik kentte yeni alanların açığa çıkarılması için herhangi bir çalışma yapılmamasının nedeni nedir?
  4. Kültür varlıklarını korumak ve tanıtmak esas sorumluluk alanlarından birisi olan bakanlığınızın kültür varlıklarının olası tahribatına dair önleyici herhangi bir politikanız var mıdır? Varsa nelerdir?