Elazığlı öğrenciler Kızıltepe Ulu Camisine hayran kaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elazığlı öğrenciler Kızıltepe Ulu Camisine hayran kaldı

Elazığlı Öğrenciler, ‘Tarihine Kültürüne ve Mazisine Sahip Çıkan Gençlik Projesi’ kapsamında Kızıltepe ilçesini gezdi.

Elazığ Karakoçan Önder İmam Hatip Derneği tarafından öğrenciler, ‘Tarihine Kültürüne ve Mazisine Sahip Çıkan Gençlik Projesi’ kapsamında Çanakkale, Şanlıurfa ve Mardin’de gezdirildi. Öğrenciler geldikleri Mardin’de Kızıltepe Ulu Cami’ye hayran kaldılar.

Elazığ Karakoçan Önder İmam Hatip Derneği tarafından İçişleri Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen ‘Tarihine Kültürüne ve Mazisine Sahip Çıkan Gençlik Projesi’ kapsamında öğrenciler Türkiye’nin tarihi ve kültürel şehirlerini geziyor.

Çanakkale ve Şanlıurfa’yı gezen öğrencilerin bir sonraki durağı Mardin’in Kızıltepe ilçesi oldu. Burada ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Şahin’in misafiri olan öğrenciler Artukoğullarından Yavlak Arslan tarafından 1184’te yapımına başlanan ve kardeşi Artuk Arslan tarafından 1204’te tamamlanan tarihi Kızıltepe Ulu Cami’ni gezdiler. Etkinlikte İlçe Kaymakamı Abdullah Şahin’in yanı sıra İlçe müftüsü Abdullah Erdoğan ile ilçe vaizi Kemal Kahraman’da hazır bulundu.

Karakoçan Önder İmam Hatip Derneği Şube Başkanı Ahmet Yıldız gezi ve proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “5 yıldır böyle projeler yapıyoruz. Öğrencileri gezdiriyoruz, hedefimiz çocuklarımızı batı, doğu ve güney memleketlerimizin kültürlerini, Osmanlı ve Cumhuriyet kültürünü birleştirip Çocuklarımızın bu güzel memleketlerimizi görmelerini sağlıyoruz. Derneğimizin asıl hedefi Türkiye’deki imam hatip öğrencilerini ve diğer öğrencileri kardeşlik içerisinde gezdirmek. Tarihlerini, kültürlerini, mazilerini ve maneviyatlarını görüp öğrenmelerini sağlamak.” dedi.

Kızıltepe Ulu Cami’ni gezen öğrencilere eşlik eden ve bilgi veren Kızıltepe Vaizi Kemal Kahraman, Ulu Cami’nin çok kadim bir tarihe sahip olduğunu belirterek insanların gelip görmeleri çağrısında bulundu.

Tarihi mekana hayran kalan Elazığ heyeti Kızıltepe ilçesinden sonra Mardin merkez Artuklu ilçesine geçti.