Enerji Bakanı Dönmez’e DEDAŞ Önergesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji Bakanı Dönmez’e DEDAŞ Önergesi

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin’de yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle yaşanan sorunlar ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

 

Mardin Milletvekili Dundar DEDAŞ’ın Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı bir çok mahallede gerçekleştirmiş olduğu elektrik kesintileri ile halkı mağdur ettiğini belirterek bakan Dönmez tarafından yanıtlanmasını istediği Soru önergesinde şu sorular yer aldı;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez tarafından Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Pero DUNDAR
Mardin Milletvekili

Koronavirüs (Kovid-19) süreci öncesinde de Mardin ve ilçelerinde Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) gerçekleştirmiş olduğu elektrik kesintileri ile halkı mağdur etmiştir. Hükümetten gelen ‘normalleşme’ açıklamaları ile birlikte DEDAŞ kesintilere tekrar başlamıştır.

Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerinde çiftçilerin elektrik borçlarını gerekçe yapan DEDAŞ birçok mahallede elektrik kesintisi yaparak yaratmış olduğu mağduriyetlere bir yenisini eklemiştir. Sadece borcu olan değil borcu olmayanlarda sayaç bazlı kesinti yerine mahallelerin elektrik enerjisinin sağlandığı trafolar üzerinden yapılan kesinti nedeniyle aynı mağduriyeti yaşamaktadır.

Su ihtiyacının da elektrik enerjisi ile çalışan pompalar aracılığıyla temin edildiği mahallelerde DEDAŞ’ın kesintisi nedeniyle sular da akmamaya başlamıştır.

Salgın öncesinde tohum, gübre, ilaç, mazota vs. yapılan zamlardan kaynaklı üretim yapamayan çiftçiler hayali faturalar ile borçlandırılarak üretimin tamamen durdurulmasına neden olabilecek riskler taşımaktadır.

DEDAŞ’ın yapmış olduğu elektrik kesintileri defalarca kamuoyuna yansımış, halkın ve çiftçilerin mağduriyetleri tarafımızca birçok kez meclis gündemine getirilmesine rağmen bu sorun giderilmemiştir.

 

Bu bağlamda;
1.) DEDAŞ’ın çiftçilerin borçlarını gerekçe göstererek elektrikleri kesmesiyle yaratılan mağduriyet ne zaman giderilecektir?

2.) DEDAŞ’ın hukuka aykırı fatura düzenlediğine dair Bakanlığınıza kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvurulardan kaçı işleme alınmıştır?

3.) Yaratmış olduğu mağduriyetlere ilişkin DEDAŞ hakkında yasal bir işlem başlatılmıştır?

4.) DEDAŞ’ın çiftçilere çıkarmış olduğu borçların silinmesi için Bakanlığınız herhangi bir çalışma yapacak mıdır?

5.) Üretimin bu kadar önemli olduğu bir dönemde çiftçinin desteklenmesi gerekirken üretim yapamaz hale getirilmesini nasıl açıklıyorsunuz?