Erdoğan: Ramazan’da kısmi kapanma uygulanacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan: Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Amacımız bu 2 haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk gününde yapılan kabine toplantısı sonrasında gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni kararların yarın akşamdan itibaren uygulamaya konacağını belirterek Ramazan ayının ilk 2 haftasında uygulanma kararı alınan kararların satırbaşları şöyle:

 

 -Ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

 

 -Hafta içi uygulanan 21.00-05.00 saatleri arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması 15 gün

boyunca artık19.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

 

 -Sokağa çıkma yasağı saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahat yasağı uygulanacak.

 

 -65 yaş üstü ve 18 yaş altı grubundaki vatandaşlara toplu taşıma yasağı yeniden uygulanmaya kondu.

 

 -Kamuda saat16.00’da sona erecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai uygulamasına geçilecek. Kamuda çalışan engelli, kronik rahatsızlığı olanlar, hamile ve 10 yaş altı çocuğu olan kadınpersoneller idari izinli sayılacak.

 

 -8 ve12. Sınıflar ile okul öncesi hariç diğer tüm sınıflar uzaktan eğitime geçilecek. (15 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren uygulanacak.)

 

 -Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, çay bahçesi, lokal spor salonları ve benzeri mekanlar Bayram sonrasına kadar kapalı olacak.

 

 -Lokanta ve benzeri işletmeler Ramazan ayı boyunca belirlenen saatlerde paket servisi ve gel al şeklinde hizmet verebilecek.

 

 -Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul gibi etkinlikler bayram sonrasına kadar yasak olacak.

 

 -Oteller sadece kendi müşterilerine hizmet verecek.

 

 -Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar yapılamayacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşmasında salgın ile ilgili yaptığı konuşmada Türkiye’yi hizmet ve eser siyasetiyle nice badirelerin üstesinden gelerek bugünlere ulaştırdıklarını belirterek, “Salgının yol açtığı sıkıntıları çözecek olan da ülkemizi salgın sonrasında yeniden şekillenecek küresel siyasi ve ekonomik sistemde hak ettiği yere çıkartacak olan da yine biziz. Milletimizin moralini bozmaya, içini karartmaya, zihnini bulandırmaya yönelik hiçbir söz ve eylemin bu ülkeye en küçük bir faydası olmadığı gibi yol açacağı karmaşa da hepimize ilave yükler getirecektir. Bunun için herkesi teenniyle hareket etmeye, hayırda yarışmaya, hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmamaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerin olumsuz etkilerini azaltma konusunda da dünyadaki en başarılı ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa başta olmak üzere pek çok yerde hala yaygın şekilde süren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması planlarının gerisinde kalmamak için gayret gösterdiklerini dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her fırsat bulduklarında tedbirleri gevşeterek normalleşme sürecini başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Aşılamada 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Tedarik imkanlarını genişleterek bu rakamı hızla artırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz. Ülkemizdeki tabloyu, yakın ilişki içinde olduğumuz yerler başta olmak üzere dünyadaki genel gidişatın gerisine düşürmemiz gerekiyor. Aksi takdirde salgının önümüze getirdiği fırsatları yeteri kadar değerlendirememe riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.”

 

“Bu gidişata seyirci kalamazdık”

Son dönemde özellikle büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayılarının kendilerini tedbirleri yeniden sıkılaştırmaya yönelttiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ne kadar sağlık sistemimizi zorlayacak bir durumla karşı karşıya değilsek de bu gidişata seyirci kalamazdık.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir önceki Kabine Toplantısı’nda, çoğu ramazan ayıyla başlayacak bir dizi tedbiri kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bugünkü toplantımızda süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik. Amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Amacımız bu 2 haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır. Şayet bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Vatandaşlarımın her birinden ‘tamam’ diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini hassaten rica ediyorum. Aynı şekilde aşı sırası gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmedeki etkisi gözlemlerle, rakamlarla tespit edilmiştir.”

 

Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 19.00’da başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte de tecrübe ettiği kısmi kapanma çerçevesinde uygulamaya geçirilecek hususlara ilişkin şunları kaydetti:

“Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir. Bir süre önce ara verdiğimiz 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacaktır. Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir.

 

Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir. Yeme-içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir. Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir. Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir. Oteller sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek. Sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacaktır. Konaklama tesisleriyle evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir. Konuyla ilgili diğer ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızca bu gece yayımlanacak genelge ile duyurulacak, uygulama da yarın akşam saati itibariyle başlayacaktır. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.”