Günay’dan Elektrik Zamlarına Dair Soru Önergesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ebru Günay’dan Elektrik Zamlarına Dair Soru Önergesi

 

Halkların Demokratik Partisi Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, elektrik zamlarına dair Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi iletti.

 

HDP Mardin Milletvekili Günay soru önergesi şu şekilde;

“2022 yılının ilk ayında yurttaşlara gelen elektrik faturaları büyük tepkilere yol açmış, bir çok yerde halk protesto hakkını kullanarak sokaklara çıkmıştır. Geçen yılın sonlarında milletin lehine olduğu söylenerek yapılan düzenleme, halkı eskisinden daha da fazla mağdur etmiştir. Türkiye tarihinde yapılmış en yüksek zam olan yüzde 127’lik elektrik zamlarının ardından gelen yüksek faturalar gelir eşitsizliği, yoksulluk ve açlığı derinleştirmekte, yandaş şirketleri ise zenginleştirmektedir. Özel şirket olan tedarikçilerin talepleriyle getirilen bu zam ile kamu kaynakları yurttaşlar aleyhine, yandaş sermayenin ise lehine kullanılmıştır.

Birçok yerde olduğu gibi seçim bölgem olan Mardin’de de yurttaşlar bu zamlara tepki göstermektedir. Önceki aylara göre faturalarının 2-3 kat artığını ifade eden yurttaşlar gelirlerinin kiraya ve faturalara gittiğini, temel ihtiyaçları bile almakta zorluk çektiklerini belirtmektedirler.”

Bu bağlamda;

1. Birçok yerde zamlara karşı oluşan halk tepkisinden haberdar mısınız?

2. Elektriğe yapılan yüzde 127 oranındaki zammın gerekçesi nedir?

3. Yurttaşların gelirlerinin faturalara gittiği, temel ihtiyaçlarını almakta zorluk çektikleri bu zamlara dair bir çözüm öneriniz bulunmaktadır?

4. Kademeli tarife yüzdelikleri neye göre belirlenmiştir?

5. Özel şirket olan tedarikçilerin talepleriyle getirilen bu zamların geri çekilmesi için gerekli adımları atacak mısınız?

6. Ocak 2021 ve Ocak 2022 tarihleri içerisinde, hanelerde elektrik birim fiyatları yüzde kaç oranında artmıştır?

7. Elektrik dağıtım şirketleri düzenli olarak denetlenmekte midir? Usülsüz işlem yaptığı tespit edilen şirketlere yaptırım uygulanmış mıdır?

8. Kamu kaynağı olan elektriğin kamulaştırılmasına ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır?