İlk-Orta-Lise-Üniversiteler Tatil edildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk-Orta-Lise-Üniversiteler Tatil edildi

 

Hükümet İlk-Orta ve lise okullarında eğitime bir hafta ara verilmesine sonrasındaki haftada ise evden eğitim uygulaması kararı alırken, Üniversitelerde eğitime 3 hafta ara verildi. Futbol maçlarının da Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alındı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Korona Virüs’e karşı alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıya başkanlık etti. Korona Virüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlere ilişkin gerçekleştirilen toplantıda, Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgınının yayılmasını önlemek amacıyla bir dizi tedbir kararı alındı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki düzenlenen toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyeleri katıldı.

 

Salgına ilişkin son gelişmeler ve alınacak tedbirlerin görüşüldüğü ve yaklaşık 5 saat süren toplantıda alınan kararların bir kısmı ise şöyle;

İlk, Orta ve Liseler, 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta süre ile tatil edilecek.

23 Mart’tan itibaren ise, uzaktan eğitim yolu ile öğrencilerin eğitimine devam edilecek. Uzaktan eğitim dersleri, TV yayını üzerinden ve TRT kanallarında anlatılacak.

 

Üniversitelerde ise16 Mart’tan tarihinden itibaren 3 hafta boyunca tatil edilecek. Bu çerçevede bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından telafi edileceği konusu da YÖK koordinasyonunda belirlenecek.

Alınan bir diğer karar ise spor müsabakalarının Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak.

Ayrıca fevkalade bir durum olmadığı müddetçe kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışı izne tabi olacak.

 

Hükümet Sözcüsü İbrahim Kalın kararlar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tavsiyemiz yine fevkalade bir durum söz konusu olmadıkça vatandaşlarımızın yurt dışı seyahatlerini bir müddet ertelemeleri, yönündedir. Daha önce sağlık bakanımızın da ifade ettiği gibi yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarımızın da mutlaka kontrollerini yaptırarak kendilerini 14 gün tecrit etmeleri, karantina altına almaları büyük önem arz etmektedir. Bu süreci, el birliğiyle ne rehavete ne de paniğe kapılmadan, inşallah birlikte atlatma imkan ve kabiliyetine sahibiz. Dünyadaki tabloya bakıldığında şu ana kadar Türkiye’de alınan tedbirlerin son derece etkili olduğunu, netice verdiğini gördük.” Dedi.