İngiltere’nin Topal Mollası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’nin Topal Mollası

İslami ilimlere vakıf ajanlar yetiştirerek Müslümanları kullanma oyunu sadece Türkiye Müslümanları üzerinde oynanan bir oyun değil. Afganistan’daki Topal Molla devrimi ilginç örneklerden birisidir.

1919 yılı Emanullah Han önderliğinde Revalpindi savaşı ile Afganistan İngiltere sümürgesinden kurtarıldı ve 1923 te Emanullah Han Afganistan Emiri olur. Afganistan da kurduğu sömürü düzenini kaybetmek istemeyen İngiltere, Lawrence tipi bir İngiliz ajanını görevlendirir. 1920 yılında Afganistan’da Topal Molla lâkablı biri ortaya çıkarak dergah açar. Mürid kisvesi adı altında ajanlarını Afganistan’ın dört bir yanına Topal Molla reklamını yapmak üzere ülkeye dağılır. Köy köy, kasaba kasaba gezerek Topal Molla’nın ilmini, takvasını ve kerametlerini anlatırlar. 1925 yılına gelindiğinde artık mürit sayısı yüz binlerle ifade edilir. Topal Molla tarikat şeyhi olarak geniş bir çevre ve etki alanına sahip olduktan sonra ülkesini bağımsız yönetmeye çalışan Emir Emanullah Han’a karşı, müridlerini kışkırtır. Devlet yönetiminde yolsuzluk yapıldığını, ahlaksızlık ve israfın hat safhada olduğunu, hükümete ve başında ki emire karşı mücadele etmenin farz olduğuna fetva vererek müridleriyle beraber ülkeyi iyice karıştırır. Topal Molla, istediği güce ulaşınca Afgan emirine karşı ayaklanma başlatır. Bir yıl içinde büyük katliamlara sebep olarak ülkeyi kan gölüne çevirir. Emanullah Han Topal Molla’nın ajan olduğunu bildiği halde, daha fazla kan dökülmesin diye halkına bunu söyleyemez ve artık Emanullah Han için Afganistanı terketmekten başka çare kalmamıştır. 1929’da bir daha ülkesine dönmemek üzere İtalya ya gitmeye karar verir.

Emanullah Han, Kabil Hava limanında İtalya’ya gitmek üzere uçağı beklerken, İngiliz ajanı Topal Molla, sarığını, fesini atmış, uzun sakallarını kesmiş, takım elbisesi, başında İngiliz fötr şapkası, boynunda gayet şık kravatı ve elindeki bastonu ile kazandığı zaferin gururu içinde İngiltere’ye yola çıkmak üzere hava alanında beklerken. Emanullah Han’ın yanına yaklaşıp selamladıktan sonra hemen sorar; Beni tanıdın mı ? Ben o meşhur Topal Mollayım. Afganistan’ı karıştırmakla görevliydim, görevimi başarıyla bitirdim ve şimdi İngiltere’ye dönüyorum. Benim en büyük korkum halkına benim bir ingiliz ajanı olduğumu söylemen idi. Bildiğin halde bunu neden söylemedin?

Ülkesini terk etmek zorunda bırakılan Emir Emanullah Han, Ben senin İngiliz ajanı olduğunu ve hangi görevle Afganistan’a gönderildiğini çok iyi biliyordum. Ama sen, halkımı öylesine etkilemiştin ve onların gönüllerine girmiştin ki senin İngiliz casusu olduğuna inandırmamın imkânı yoktu. Daha da fazla kan akmasından çekindiğim için söyleyemedim.

Bu olayı İngiliz ajan Topal Molla’nın hatıralarında anlattığı yazılır.

Boşuna İngiliz aklı dememişler. Her tencereye göre ayrı kapak veya meşhur ingiliz anahtarı bu olsa gerek, her kilidi çaktırmadan açar. Dindar toplumlarda dini, Etnik toplumlarda ise ırkçılığı kullanır. Rabbim, milletimize merhamet kanatlarını açarak koruyup uyandırsın ve en kısa zamanda Topal Molla ve Topal Serokların kurduğu bu kirli tuzaklardan korusun..!

M. Said EKİNCİ.