İpekyolu’nda yayalar üst geçit yerine ‘ölüm geçişi’ni tercih ediyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihi İpekyolu’nda yayalar üst geçit yerine ‘ölüm geçişi’ni tercih ediyor!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, araç trafiğinin en yoğun olduğu kent merkezinden uluslararası İpekyolu’nda birçok ölümlü kaza yaşanmasına rağmen, yayalar üst geçitleri kullanmayıp adeta ‘ölüm geçişi’ yapıyorlar.

Kızıltepe ilçe merkezinden geçen uluslararası tarihi İpekyolu’nda yayaların karşıya rahat bir şekilde geçmesi için yaklaşık 200 metre arayla yapılan 2 adet üst geçitler, vatandaşlar tarafından kullanılmıyor. Özellikle Kızıltepe Kaymakamlığı önünde bulunan üst geçit yerine hızla giden araçların arasından geçmeyi tercih eden kent sakinleri, canlarını tehlikeye atıyor.

Birçok ölümlü kazanın yaşandığı bölgeden geçenler kucağında çocuğu olan kadın da var yaşlılar da var. Bazı vatandaşlar, araç geçişlerinin seyreldiği anda hızla koşarak yolun karşısına geçmeye çalışırken, bazıları da yüksek tonajlı araçların kullandığı yolda yürüyüşe çıkar gibi yol boyunca yürümeye devam ettiği görüldü.

Tehlikeli olduğunu bilmesine rağmen yolu kullandıklarını belirten vatandaşlar, “Üst geçit çok uzun, ekstra vakit gerekiyor. Tehlikeli ama burası daha kestirme. O yüzden bu yolu kullanmayı tercih ediyoruz” diye konuştu.

Üst geçidi kullanmayan vatandaşlara tepki göstererek “Her gün bu yolda kaza oluyor” diyen Abdullah Aslan, şöyle dedi: “Ben bu üst geçitten çoğu zaman geçiyoruz ve her defasında insanların araç trafiği arasında karşıya geçemeye çalıştıklarını görüyorum. Bu üst geçit kimin için ve niçin yapılmış? Süs olsun diye yapılmış, tabi ki de hayır! İnsanlar daha rahat ve güvenli bir şekilde karşıya geçebilmek için yapılmış. Peki, neden kullanıyoruz. İnanın eğer bu üst geçitler yapılmamış olsaydı, toplanıp ‘üst geçit istiyoruz’ diye eylem yaparlardı. Ben bu kişilerin üst geçidi kullanmayarak karayolunda karşıya geçmelerine anlam veremiyorum. İnsanlar canlarını bu kadar ucuz görmemeli, bu kadar duyarsız davranmamalıdır. Buradan yaşlılar bile geçiyor, büyüklerimiz biz gençlere böyle mi örnek olacak? Bu şekilde karşıya geçerek hem kendi canlarını hem de sürücüleri tehlikeye atanlara cezai işlem uygulanması lazım, yoksa üst geçidi kullanmayı öğrenemeyeceğiz.”