İşimizin başında, angaryanın karşısındayız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşimizin başında, angaryanın karşısındayız

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, son zamanlarda aşırı yoğunluk yaşayan Nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri bünyesinde çalışan memurlarının yaşadıkları sıkıntıları ile alakalı basın açıklaması yaptı.

Unat açıklamasında ‘’Doğumdan ölüme devletimizin sistem işleyişinin en önemli unsurlarından olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri personeli son günlerde alınan kararlarla ağır iş yüküne maruz kalmaktadır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü personelinin çalışma şartları ve ortamına bakılmaksızın alınan kararlar, az sayıda personelle gelen taleplere fedakârca karşılık vermeye çalışan kurum personeline angarya olacak sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü görev ve sorumluluğundaki;

-Tüm Pasaport işlemleri,

-Tüm ehliyetlerin yenilenme işlemleri ile,

-İlave görev ve sorumluluk olarak Türkiye Cumhuriyeti “Çipli Yeni Kimlik Kartı” projesi ile tüm vatandaşların kimliklerinin yenilenme işlemleri Kurum personeline yüklenmiş bulunmaktadır.’’ Dedi.

 

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat açıklamasında ‘’ Bu görevler gereğince;

  • Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinde randevu verilme aralığı 10 dakikadan 8 dakikaya indirilmiş,
  • Çalışan memur sayısına göre değil masa sayısına göre randevu verilme usulü benimsenmiş,
  • Hafta sonu mesaisi zorunlu hale getirilmiştir.

(Hafta sonu mesai için ödenen fazla çalışma ücreti 1 gün için: 86.4 TL, görev yapan personelin yemek bedeli ile ulaşım giderlerini karşılayamaz durumdadır.)

Yukarıda ifade edilen maddelerin devreye girmesi ile personelin iş yükü olağanüstü artmakta, bu yoğunluk personelin moral, motivasyon ve çalışma azmini düşürmektedir.

Yeniden değerleme oranındaki (yüzde 122,93) artış haberini alan vatandaşlar kuruma akın etmiş ve iş yükünü daha da fazlalaştırmıştır.

Hal böyle olunca yoğun talebi karşılamak için canla başla çalışan personel yıpranmaktadır. İşinin gecikmesi nedeniyle personele tepki gösteren vatandaşlar istenmeyen ve tasvip edilmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Fiziksel şiddet ve sözlü saldırıların olduğu bir ortamda iş verimi düşer, personelin adaptasyonu bozulur.

Bu sorunların çözümü için;

  • Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü için alınan personel, asli kurum ve yerlerinde görevlendirilmeli, yedek olarak belirlenen kişilerin de bir an önce atamalarının yapılması gerekmektedir.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri personelinin yıpranmasına sebep olan ve çalışma barışını bozan uygulama ve talimatlar bir an önce geri çekilmelidir.
  • Nüfus personelinin yoğun çalışmasının karşılığı artık verilmelidir. Kurumda görevli personel tarafından yapılan iş ve işlemlerden alınan ücretlerin Emniyet Vakfı’na aktarıldığı bilinmektedir. Bu oluşan paydan Nüfus personelinin hakkını istiyoruz. Döner sermaye sistemi kurularak adil bir dağıtım ile personelin payının verilmesi talep ediyoruz.
  • Personelin mali, özlük ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapılarak motivasyonu yükseltilmelidir.
  • İşyerinin güvenliği sağlanarak sözlü veya fiziksel saldırıların önüne geçilmelidir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri personeli her zaman işinin başındadır ve layıkıyla hakkını vermektedir.

Unat son olarak, Mevcut durumda iş yükü angaryaya dönüşmektedir, Anayasamıza göre angarya yasaktır.’’ Şeklinde açıklamada bulundu.