Kapsamlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SON DAKİKA: Kapsamlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vaka artışlarının sürmesi üzerine yeni ek tedbir kararlarını açıkladı! Ülke genelinde hafta içi her gün saat 21.00 ile 05.00 saatleri arasında hafta sonlarında da gün boyu sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Yeni tedbirler Salı gününden itibaren geçerli olacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs Kovid-19 vakaların artmasıyla birlikte 2 hafta önce açıkladığı yeni tedbirlere rağmen salgının ve vaka artışlarının sürmesi üzerine bugün toplanan Kabine toplantısından sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Vatandaşların Corona aşısına hiçbir ücret ödemeyeceğini açıklayan ve Dünya’yı etkisi altına alan Corona virüs salgınının Türkiye’de etkili olduğuna dikkat çekerek yeni alınan tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maske, Mesafe ve Temizliğe önem verilmesini isteyere, Ülke genelinde Hafta için her gün akşam saat 21.00’den sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını, hafta sonu ise Cuma akşamı saat 21.00’den Pazartesi sabahı 05.00’e kadar 2 günlük tamgün sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salgının etkisini azaltmak için kapalı alanlarda kalabalıklardan ve mevlid, taziye ve yılbaşı etkinliklerinden uzak durmalarını istedi.

Yeni tedbirler kapsamında Cenaze namazları en yakınları olmak üzere 30 kişiden fazla olmayacak, bu sayı nikah törenlerinde de geçerli olacak. Ana sınıfı ile benzeri eğitimlere ve Hamam, sauna, spor salonları, yüzme havuzları, lunaparklar faaliyetlerine ara verecek, daha önce açıklanan istisnalar dışındaki 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar toplu ulaşımdan faydalanamayacak. Alış- veriş merkezlerine girişlerde HES kodu uygulanacak.

 

Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı tarafından yapılan paylaşımda, yeni alınan tedbir ve kısıtlamalar açıklanan şu şekilde açıklandı:

* Hafta içi hergün gece saat 21 ile sabah 5 arasında, genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

 

* Bu kısıtlama, hafta sonları Cuma akşamı 21’den Pazartesi sabahı saat 5’e kadar kesintisiz devam edecektir.

 

* Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.

 

* Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlaması dışındadır, restoranlar paket servis dışında hizmet veremeyecektir.

 

* Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.

 

* Umumi hıfzısıhha kurulları, illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde, salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

 

* Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

 

* Evlerde gün, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

 

* Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlar da yine bir bu sayıyı geçemeyecektir.

 

* Hamam, suana, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.

 

* Umumi Hıfzısıhha Kurulları, her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda edebilecekleri müşteri saysını teek tek belirleyecektir.

 

* Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, yine Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararıyla sınırlanabilecektir.

 

* Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir.

 

* Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10 ile 16 arası olarak uygulanabilecektir.

 

* 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.