Karaboğa’ya GÜNSİAD’ta yeni görev!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaboğa’ya GÜNSİAD’ta yeni görev!

 

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Olağan genel kurulu yapıldı. GÜNSİAD’ın başkanlığına daha önce iki kez başkanlık görevini yürüten Şahismail Bedihanoğlu’nun seçildiği genel kurulda GÜNSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevine ise Mardinli tanınmış işadamı Bedrettin Karaboğa seçildi.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ekonomik ve sosyal gelişmelere katkıda bulunmak için kurulan ve sivil toplum alanında 30 yıla aşıkın süredir faaliyetlerini sürdüren kısa adı (GÜNSİAD) olan Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği genel kurul toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti.

 

Türkiye’nin ve Güneydoğunun mutlak geleceği ve ekonomik kalkınmayı öncelemek amacıyla kurulan Toplumsal ve İnsani gelişme ile Refah sevyesinin gelişmesi, Sağlık ve Eğitimin yaygınlaşması ile Demokratik Gelişmelerin sağlanması için 90’lı yıllarda kurulan ve dönemin en saygın sivil toplum platformu olarak ismini yazdırmayı başaran GÜNSİAD’ın genel kurulunda daha önce 3 dönem başkanlık görevini yürüten Şahsimail Bedirhanoğlu, yeni dönem için GÜNSİAD Başkanlığına yeniden seçildi.

 

Bölgede sivil toplum örgütleri alanında lokomotif kuruluşlardan biri olarak öne çıkan GÜNSİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığına ise; GÜNSİAD Dönem Başkanlığını daha önce iki kez yapmış olan, bölgenin tanınmış siması ve Mardin’in ilk fabrikatörü olarak da ismini duyuran Karaboğa Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Bedrettin Karaboğa’ya tevdi edildi.

 

GÜNSİAD Kongresi’nde kendisine tevdi edilen görevden dolayı Başkan Şahismail Bedirhanoğlu ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden İşadamı Bedrettin Karaboğa, GÜNSİAD’ın yeni dönemde başta ekonomik gelişmeler olmak üzere toplumun bütün katmanlarıyla ilgili gelişmeleri takip edip, bölgenin enerjisine enerji katacağına inandığını söyledi.

 

“Sorunların çözümü için hep birlikte çalışacağız”

İşadamı Karaboğa, “GÜNSİAD olarak bölgemizin sanayi alt yapısını geliştirip, güçlendirmek, ulaşım projelerinde Trabzon otobanının geliştirilebilmesi için bölge illerinin alt yapısının hazırlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bölgemizde bulunan GAP projesi sulama kanallarının tamamlanması ve tarımsal sanayinin geliştirilebilmesi için gerekli çabayı yeni dönemdeki önceliklerimiz arasında bulunacak. Ayrıca bölgemizde bulunan HES projelerinin kapasitelerinin artırılmasını hedefliyoruz.

Tarımsal sanayinin geliştirilmesi için üretimin çeşitliliğinin ve tarımsal ürünlerin katma değerinin artırılması öncelikli meslelerimizin arasında bulunuyor. Söz konusu işletmelere ve tarıma yeterli enerjinin sağlanması, ayrıca güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi için gerekli yatırımların yapılmasını önemsiyoruz. Öncelik atfettiğimiz bu sorunların çözümünün hem bölgemiz hem Ülkemiz için büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.

 

Bölge sanayisinde ihracatının geliştirilmesi, Orta Doğu, Avrupa ile Orta Asya’ya ulaşımın kolaylaştırılmasının sağlanması bir diğer önemli hususların başında gelmektedir. Bu faaliyetleri yaparken hükümetle birlikte yapmayı önemsiyoruz. Bölgede faaliyet gösteren mermer ve bazalt işletmelerinin hem yurt içinde hem de yurt dışına kolay ulaşımının sağlanması için OSB bölgelerine bağlantılarının yapılmasını gerçekleştirmek, Ticaret Odaları ve ilgili STK ile birlikte hareket edeceğiz.

Ayrıca bölgede Turizm’in gelişmesi için Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve diğer illerde olan Dünyaca kabul görmüş ve öne çıkan yerlere sefer sağlanması için ilgili kuruluşlarla birlikte faaliyet göstereceğiz. Bütün bu saydığım öncelik arzeden sorunları ve çözüm yollarını yeni dönemde GÜNSİAD Başkanımız Sayın Şahismail Bedirhanoğlu ve değerli yöneticilerimizin eşliğinde hep birlikte gerçekleştirip, başarabileceğimize inanıyorum” dedi.

 

GÜNSİAD’ın yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Başkan Şahismail Bedirhanoğlu, Mehmet Galip Ensarioğlu, Abdurrahman Bal, Abdulhalim Karavil, Ali İhsan Okçu, Yusuf Korkmaz, Mahsun Akbulut, Ali Güneş, Nedim Dengiz, Mehmet Diyadin Gezer, Melih Nazlıcan, Mehmet Fuat Advan ile Serhat Ateş.

GÜNSİAD Yüsek İstişare Kurulu Üyeleri, Başkan Bedrettin Karaboğa, Raif Türk, Altan Tan, Ali İhsan Merdanoğlu, Ali İhsan Kaya, Ahmet Fikret Öcal, Vahdettin Bahadır, Ramazan Koç, Burhan Sümer, Fahrettin Akyol, Fethi Baytekin.