Kızıltepe de sınav yapılması için yapılan girişimler sonuç verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe de sınav yapılması için yapılan girişimler sonuç verdi

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, uzun yıllardan beri toplu kopya çekildiği iddiasıyla sınav yapılmayan Kızıltepe ilçesinde sınav yapılması için yapılan girişimlerin sonuç verdiğini açıkladı.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, uzun yıllardan beri toplu kopya çekildiği iddiasıyla sınav yapılmayan Kızıltepe ilçesi’nde sınav yapılması için yapılan girişimlerin sonuç verdiğini açıkladı.

TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 2008 yılından bu yana kopya çekildiği gerekçesi ile ÖSYM Başkanlığı tarafından sınav merkezi olmaktan çıkarılan 300 bin nüfuslu Kızıltepe ilçesinde tekrar sınav yeri ve merkezi  statüsünü alması için ÖSYM ve YÖK nezdinde yapılan girişimlerin olumlu karşılandığını kaydetti.

ÖSYM’den edinilen cevabi bilgilere göre Kızıltepe’de Yükseköğretim Kurumları Giriş Sınavı’nın (YKS) yeniden yapılmasını kararlaştırıldığı yönünde bilginin kendilerine ulaşması üzerine duyduğu memnuniyeti dile getiren Milletvekili Bölünmez, “Kızıltepe’ye yaptığımız her ziyarette gençlerimizin kendi ilçelerinin dışında başka bir sınav merkezine yönlendiriliyor olmalarından duyulan rahatsızlık bizlere defaatle iletilmişti. Bu sıkıntının ortadan kaldırılması için YÖK ve ÖSYM yetkililerine gerek şifahen gerekse de yaptığımız yazışmalarla Kızıltepe ilçemizin sınav merkezi statüsünü talep etmiştik.  İlgili kurumlar talebimizi uygun gördü ve çok zor şartlarda sınavlara hazırlanan Kızıltepeli öğrencilerimizin farklı sınav merkezlerine yönlendirilme haksızlığının önüne geçmiş olduk.  (YKS) olarak bilinen Yükseköğretim Kurumları Giriş Sınavı’nın 30 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihlerinde Kızıltepe’de gerçekleştirilmesi yönündeki bilgi notunu Kızıltepeli hemşehrilerimle paylaşıyor olmanın gururunu yaşıyorum.” dedi.