Kızıltepe Tandır Evleri’ Projesi Onaylandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri’ Projesi’nin Sözleşmesi İmzalandı 

 

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP ) kapsamında Dicle Kalkınma Ajansına Üreten Kadınlar Kooperatif tarafından sunulan Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri Projesinin sözleşmesi imzalandı. 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Mardin ziyaretinde gerçekleştirilen ve Dicle Kalkınma Ajansı Rekabet İkliminin Geliştirilmesi Finansman Desteği tanıtım programında imzalan proje ile kadınların aktif iş gücüne katılımları sağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşen programa Ak Parti MYK üyesi Orhan Miroğlu, Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Mardin Valisi/Büyükşehir belediye başkanı Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi rektörü İbrahim Özcoşar, Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam ve Eşi aynı zamanda Üreten Kadınlar Kooperatif Başkanı Dilek Çam, DİKA Genel Sektereti Ahmet Alanlı, Ak parti il başkanı Faruk Kılıç ve diğer davetliler katıldı.

 

Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi desteğiyle imzalanan proje, Bakan Varank tarafından da desteklendi. Mardin’de 4 projenin sözleşmelerinin yapıldığını söyleyen Varank: “Mardin gelişmeye açık bir yer. Gelişmeye açık alanları tespit edip yenilikçi projelerle bunları ekonomiye kazandırmaya çalışıyoruz. Bugün sözleşmesi imzalanacak 4 proje de bu çalışmaların bir sonucu. Rekabet İkliminin Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı ile bölgede faaliyet gösteren imalat sanayi işletmelerinin finansman maliyetlerini azaltmaya çalışacağız. Böylece daha fazla kaynağı yatırıma yönlendireceğiz. Bu programın bütçesinin artırılmasıyla ilgili bir talep söz konusu. Burada finansman maliyetini karşılayacağımız bütçeyi artırarak çok daha büyük bir kredi hacmi oluşturmamız lazım” dedi.

 

Varank: “Yıl sonu itibarıyla da daha fazla işletmemizi desteklemiş olacağız. Diğer taraftan, SOGEP kapsamında destek vereceğimiz, toplam bütçesi 3 milyon lira olan ‘Bir Mutfak Hikayesi’ ve ‘Kadın Emeği Tandır Evleri’ projeleriyle kadınların aktif iş gücüne katılmalarını sağlayacağız. Son olarak, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında destekleyeceğimiz Mardin Kalesi Kaya Islahı Projesi’nde ise kale etrafındaki kaya düşmesi riski bulunan yamaçları ıslah edeceğiz. Böylece buraları turizme kazandırarak, ilimizin turizm kapasitesini artıracağız” ifadelerinde bulundu. 

 

Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam projeyle ilgili olarak “Kızıltepeli kadınlarımız için yepyeni bir hikaye Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Evleri projemiz hayırlı olsun. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.” Açıklamasında bulundu.

 

Üreten Kadınlar Kooperatif Başkanı Dilek Çam ise projenin amacı ve hedefleri ile ilgi yaptığı açıklamada, SOGEP (Sosyal Gelişimi Destekleme Programı) kapsamında Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesinin Ortak olduğu proje ile 18 merkez mahallede kurulacak olan 18 adet tandır evi ile dezavantajlı kadınların ev ekonomilerine doğrudan katkı sağlamasının hedeflendiğini söyledi.

 

PROJENİN ANA FİKRİ KADIN İSTİHDAMIDIR

Kooperatif Başkanı Dilek Çam, “ Proje ,le Bölgemizin önemli kültürel geleneklerinden biri olan ve unutulmaya yüz tutan tandır kültürünün yeniden canlanması sağlanacaktır. Tandır bölgemizde 5000 yıllık kültüre sahip bir gelenektir. Kızıltepe Belediyesinin 2020 yılında yapmış olduğu fizibilite çalışması raporlarına göre Mardin yöresindeki tandırlarda pişirilen 13 farklı ekmek çeşidi tespit edilmiştir. Ancak günümüzde bu çeşitliliğin sayısı 4 ekmek çeşidine kadar düşmüştür. Uygulayacağımız projeyle unutulmaya yüz tutmuş ekmek çeşitlerinin yeniden üretilmesi için proje kapsamında istihdam edeceğimiz kadınlara uzman kişilerce eğitimler vererek bu çeşitlerin tekrar üretilmesini sağlamaktır.”

Çam, bu projeyle kadınların sosyalleşmesinde artış sağlanması, Bölgede dezavantajlı kadın istihdamına yönelik faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara örnek olunması ve toplumsal farkındalık bilincini yükseltilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Halit Solhan / Kızıltepe Ekspres Haber