Kızıltepe’de Berber, Kuaför ile çay fiyatlarına zam yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Berber, Kuaför ile çay fiyatlarına zam yapıldı

Mardin Kızıltepe ilçesinde gider artışları gerekçesiyle talep edilen fiyat artışları Esnaf Odasının onayından geçerek yürürlüğe girdi.

Kızıltepe’de hizmet veren Berberler, Kadın ve Erkek Kuaförleri ile Kıraathane ile Çay ocaklarının Kızıltepe Esnaf ve Sanaatkarlar odasına Şubat ayında yaptığı zam talebi ilgili komisyonlarda görüşülerek fiyatlarına zam yapıldı.

Kızıltepe Esnaf Sanatkârlar Odası başkanı Zeynettin Ayav yapılan fiyat artışlarının ardından yeni fiyat tarifeleri ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kızıltepe Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanlığımızca hazırlanan fiyat tarifeleri uygulamaya konuldu. Mardin Esnaf Sanatkârlar odaları birliği yönetim kurulunca onaylanan fiyat tarifesi 22.05.2024 tarih ve 2024 /53 sayılı karara istinaden fiyat tarifeleri güncellenmiş bulunmaktadır. İlgili sektörler 2024 yılı şubat ayından beri fiyat güncellemesi ile ilgili odamıza müracaatları vardı.

Türkiyede çevre illerimizde uzun zamandan beri fiyat güncellemesi yapılmasına rağmen biz süreyi uzatma gereğini duyduk. Biz oda olarak mayıs ayında üst kuruluşumuza müracaat ettik.

Yönetim ve denetim kurulu toplantısında gündem maddesi oy birliği ile onaylanarak yeni fiyat uygulamasına geçilmesine karar verilmiştir. 5362 sayılı yasa gereği hizmet sektöründeki bütün meslek mensuplarının fiyat levhası asma zorunluluğu bulunmaktadır. Fiyat levhalarının asılması tüketicilerimiz açısından fiyat istikrarının oluşması açısından önemlidir.

Fiyat güncellemesi ile ilgili resmi kurumlara odalar birliğimizce gerekli yazılar yazılmıştır. Fiyat levhalarının denetimi Belediye Başkanlığımızın Zabıta müdürlüğü birimlerince denetimin yapılması gerekir. Fiyat istikrarının oluşması için sıkı denetimlerden yanayız. Fiyat levhalarının Tüketicilerin görebileceği yere asmaları gerekiyor.

İlçemizde vergi kaydı oda kaydı olmayan kayıt dışı çalışanların denetlenip kayıt altına alınmaları gerekiyor. Kayıt dışı çalışanların haksız kuralsız rekabetini vergi dairesi ve Belediye Başkanlığının denetlemesi gerekiyor. Vergi adaletinin sağlanması çok önemlidir.

 

Yorumlar kapalı.