Kızıltepe’de çiğköftecilerde ramazan yoğunluğu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de çiğköftecilerde ramazan yoğunluğu

Bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayı, iftar sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen çiğköfteye olan ilgiyi artırdı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Ramazan ayının başlamasıyla birlikte halkın çiğköfteye olan rağbeti çiğköfte satıcılarının yüzünü güldürüyor. Neredeyse her sokak başında kurulan tezgâhlarda hazırlanan çiğköfte, vatandaşlar tarafından iftarlarda tercih edilirken, çiğköfte tezgâhlarının önü yoğunluk nedeniyle zaman zaman kuyrukların oluşuyor.

Kızıltepe ilçe merkezinin en kalabalık noktalarından biri olan Cumhuriyet Meydanının bir çok noktasında bulunan lokantaların önünde kurulan tezgahlarda yoğurulan çiğköfteler vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bunlardan biri de yaklaşık 15 yıldır çiğköfte satarak geçimini sağladığını belirten 58 yaşındaki Şehmuz Dinç, çiğköfte yapımının çok zahmetli bir iş olduğunu belirterek yoğun ilgiden memnun.

‘GÜNDE 300-350 PORSİYON SATIYORUM’

Çiğköfte ustası Dinç, “Ramazan ayı bereketli geçiyor, elhamdülillah. Çiğköfte bölgemizde çok tercih ediliyor, seviliyor ama ramazanda daha çok tercih ediliyor.  Çiğköfte iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Bizler kaliteye önem veriyor, bu yüzden çok kaliteli malzemeler kullanıyoruz. Her gün 300-350 porsiyon satıyoruz. Çok şükür satışlarımız çok güzeldir. Tabi çiğköfte yapımının en önemlisi en iyi malzemeyi kullanmaktır. Bir de çok yoğurmaktır. Ben tüm malzemelerimi Urfa’dan özel olarak getirtiyorum. Bizim bölgede çiğköfte etli yapılır. Çünkü çiğköftenin ana maddesi ettir. Çiğköfte de kullanılan malzemeler; kırmızı et, köftelik, pul ve siyah biber, salça, soğan ve baharat türleridir.”