Kızıltepe’de Eğitim Çalıştayı başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Eğitim Çalıştayı başladı

 

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam ve Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde ilçede görev yapan öğretmenlere yönelik düzenlenen “Eğitim Çalıştayı” başladı.

 

Kızıltepe’de eğitim veren öğretmenleri heyecanlandıracak çalıştayın açılış oturumu Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde başlayıp 3 gün sürecek.

Alanında uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirilecek olan çalıştayda yer alacak Akademisyenler; Prof. Dr. Erol Duran, Prof. Dr. Kasım Yıldırım, Prof. Dr. Fatih Çetinkaya, Prof. Dr. Ayfer Şahin, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Demirhan ve Doç. Dr. Cüneyt Akar olacak.

Açılış Oturumunda; Prof. Dr. Fatih Çetinkaya ve Prof. Dr. Ayfer Şahin öğretmenlerle buluştular.

Sonraki oturumlarda ise Prof. Dr. Erol Duran, Erken Çocuklukta Dil Gelişimi Etkinlikleri ve Çocuk Edebiyat’ı, Prof. Dr. Ayfer Şahin, Kelimelerin Büyülü Dünyası: Yaratıcı Yazma,  Prof. Dr. Kasım Yıldırım ve Prof. Dr. Fatih Çetinkaya, Kültürlerarası Duyarlılık ve Çocuk Kitapları, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Demirhan, Etkili Okullar İçin Kültür ve Liderlik, Doç. Dr. Cüneyt Akar ise Değerler ve Karakter Eğitimi konuları ile öğretmenlerle buluşacak.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bilen’in yaptığı açıklamada çalıştayın öğretmenler için önemini belirterek şunlara değindi: “İlçemizde gerçekleştirilecek olan eğitim çalıştayında öğretmenlerimizi alanında uzman akademisyenlerle buluşturacağız. Umuyoruz ki yapacağımız bu 3 günlük program öğretmenlerimize yarar sağlayacaktır. 26 Mart’ta son oturumu gerçekleştirilecek olan çalıştayımızda amacımız; öğretmenlerimizin, eğitim ortamlarında uygulanan yenilikçi yöntemlerden, tekniklerden ve içeriklerden haberdar olmalarını sağlamaktır.”

Bilen, açılış konuşmasında; “Kızıltepe’miz 90 bini bulan öğrenci ve 4 bini bulan öğretmen sayısıyla ülkemizdeki pek çok ilden daha büyük bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. 18 yaş altı nüfusun %68 gibi bir orana sahip olması nedeniyle eğitim çalışanları olarak bizler de oldukça önemli bir sorumluluk üstlenmiş oluyoruz. Bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak çocuklarımıza ve gençlerimize daha iyi hizmet sunabilmek için kendimizi olabildiğince donanımlı hale getirmemiz de başka bir sorumluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle saygıdeğer hocalarımızın katkıları ile bir yolculuğa başlıyoruz. Bu hafta yüz yüze olarak başladığımız çalışmalar ileride de yüz yüze ve uzaktan eğitim platformlarında devam edecektir. Öğretmenin en önemli gücü mesleki yetkinlikleridir. Mesleki yetkinliklerimizi artırmak Kızıltepe’mize daha iyi hizmet edebilmemizi sağlayacaktır. Bu çalıştayın çocuklarımıza olumlu etkileri olacağı inancıyla tüm katılımcılara teveccühlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, 9 Martta yaptığı açıklamada okul bazlı mesleki gelişim eğitimlerini destekleyeceklerini belirterek “Yani bir okul nereye varmak istiyorsa o yolculuğunda öğretmenlerinin sahip olması gereken eğitimleri kendisi belirleyecek.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir konuşmasında; “Bir ülkenin var olması, varlıklı olması, ulusların içinde saygın bir yer edinmesi, refah ve huzur içinde olması ancak kaliteli bir eğitimin insanlar için erişilebilir hale getirmesiyle mümkündür. Teknolojik ve sosyal gelişmelerin giderek baş döndürücü bir hızda hayatımızı etkilediği bir çağdayız. Dünyadaki birçok ülkenin cevap vermekte zorlandığı ve doğru stratejiler geliştirenlerin rekabet edebildiği bir dönem bu. Bu çağın ihtiyaçlarını iyi anlamak, eğitime dönük yaklaşımlarımızı, bu alandaki uygulamalarımızı titizlikle gözden geçirmek, planlamak ve hayata geçirmek zorundayız. Bunu toplumsal uzlaşı içerisinde ortak akıl kullanarak ve değerlerimize sahip çıkarak başarabiliriz. Bu minvalde Öğretmenlerimizin alanları ile ilgili hem kadim birikimlerden hem de güncel gelişmelerden haberdar, farklı bakış açılarına ve yeni fikirlere açık, öğrenmeye istekli, kendine güvenen, girişimci ve yenilikçi olması bizler için çok önemli. Bizler için önemli çünkü öğretmenlerimizin bu özellikleri taşıması demek aslında öğrencilerimizin de bu özellikleri taşıması anlamına geliyor. Kızıltepe ilçemiz eğitim alanında büyük bir potansiyele sahip olup bu potansiyeli ile ilimize örnek bir konuma gelmeyi hak etmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sahiplendiğimiz, süreç ve sonuçlarını titizlikle takip ettiğimiz bu çalıştayda emeği geçen Kızıltepe Kaymakamı / Belediye Başkan Vekili Sayın Hüseyin Çam’a, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve personellerine, buraya kadar gelerek eğitim verecek olan kıymetli misafirlerimize teşekkür eder, hepinize saygılarımı sunarım” dedi.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Sayın Hüseyin Çam bir eğitim programı için il dışında olması nedeniyle açılış oturumuna katılamadı. Yerine Kızıltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Mavidemir katıldı.