Kızıltepe’de Nevroz kutlaması yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Nevroz kutlaması yapıldı

Kızıltepe ilçesinde HDP’nin organize ettiği Nevroz 2023 kutlaması yapıldı. ilçe otogarı alanında gerçekleştirilen ve yağmura rağmen halkın büyük ilgi gösterdiği etkinlik geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Mardin Kızıltepe ilçe Otogar alanında düzenlenen Nevroz kutlamalarına büyük ilgi gösteren ve sabah saatlerinden itibaren alana gelmeye başlayan katılımcılar, polisin yaptığı üst aramasından sonra alana alındı. Nevroz alana gelenler, müzikler eşliğinde halay çekerek nevruzu kutladı.

Kızıltepe’de sağanak yağışa rağmen binlerce kişi Nevroz’un kutlanacağı Otogar alanında toplandı. HDP, DBP ile Yeşil Sol Parti bayrakları ile sarı, kırmızı, yeşil flamalarla süslenen alanda toplanan kitlede Kadınlar ve gençlerin yoğunlukta olduğu görülürken alanda bulunan katılımcılar tarafından HDP lehine ve Hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

Nevroz ateşinin yakılmasının ardından HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Yeşil Sol Parti adına Mehmet Nuri Kapan birer konuşma yaptığı Nevroz kutlamalarında Dengbej Furkan Kılıç ve Koma Dengen Jinen Azad grubu da sahne aldı. Nevroz alanında toplanan Kızıltepeliler Yerel sanatçıların seslendirdiği Nevroz şarkılarına eşlik ederek halay çekti,

Kızıltepe’de düzenlenen Nevroz kutlamalarında son bölümünde konuşan HDP Mardin Milletvekili ve parti Sözcüsü Ebru Günay, “Biz bu iktidarı 14 Mayıs’ta Nevroz’un coşkusuyla göndereceğiz” dedi.

Nevroz etkinliğinin sona ermesinin ardından dağılan katılımcılardan bir grup Öcalan lehine slogan atarak eski Hastane Caddesi’nde yürüyüşe geçmek istemesi üzerine grubu dağıtmak isteyen polise taş ve su şişeleri atılırken Zırhlı araçlar ve TOMA’lar göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Grupta yer alanların bir kısmı ara sokaklara doğru dağılırken bazıları gözaltına alındı.