Kızıltepe’de tatlıya yoğun ilgi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Oruç’ta tatlıya yoğun ilgi

Mardin’de halka tatlısı ile lokma ve tulumba tatlısı, ramazan ayında en çok tüketilen tatlılar arasında yer aldı.

Mardin merkez ve ilçelerinde Ramazan ayında en çok tüketilen tatlılar başında halka tatlısı geliyor. Tatlı imalatçısı Mehmet Akcan, ramazan ayında en çok halka tatlısının yanı sıra lokma ve tulumba tatlısının da tüketildiğini söyledi.

Akcan, vatandaşların tatlıya yoğun ilgi gösterdiğini ve özellikle ince halka tatlısını tercih ettiğini belirterek, “Hem lezzetli ve hem de ekonomik olduğu için fazla ilgi görüyor. Özellikle bu ayda daha fazla satılıyor. Ramazan ayında vatandaşlarımız gün boyu oruçlu oldukları için şeker ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tatlılara yöneliyor. Günde ortalama 200 kilo satıyoruz. Ramazan’da oruç tutan vatandaşlar, şeker ihtiyacı duyuyorlar ve şeker ihtiyacını karşılamak için gelip tatlı alıyorlar.” dedi.

İftara tatlı alan vatandaşlar ise “Gün boyu oruçlu olduğumuz için şeker ihtiyacımızı karşılamak amacıyla mecbur tatlıya yöneliyoruz. İftardan sonra en sevdiğimiz tatlı olan halka ve tulumba tatlılarını tüketiyoruz. Bu nedenle de günlük şeker ihtiyacımızı karşılamış oluyoruz.” diye konuştular. HABER/ Mehmet Salih KESKİN