Kızıltepe’de tarihi geçmiş 1315 ürün ele geçirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de 10 markette tarihi geçmiş 1315 ürün ele geçirildi

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde market denetimlerine çıkan zabıta ekipleri, denetledikleri 84 marketin 10’nunda bin 315 adet son kullanma tarihi geçmiş ürüne el koydu. Ele geçirilen ürünlerin arasında bebek maması, sucuk, salam gibi gıda maddelerinin olması dikkat çekti.

 

Halkın sağlığı için market denetimlerini sürdüren Kızıltepe Belediyesine bağlı Zabıta Müdürlüğü ekipleri, 84 işletmede denetim yaptı.  Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam vatandaşların ürün alırken son kullanım tarihine bakmaları konusunda uyardı.

Ekipler, yaptıkları 84 market denetiminden 10 markette gıda, temizlik, kozmetik ve çeşitli ürünlerden oluşan bin 315 ürünün tarihi geçmesine rağmen raflarda satışının yapıldığını tespit etti. Ürünler içerisinde bebek mamalarının da olması zabıta ekiplerini şaşkına çevirdi.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, belediye bahçesinde teşhir edilen ürünleri Zabıta Daire Başkanı Halil Yomak ve Başkan Yardımcısı Mehmet Kalkan ile inceledi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Kaymakam Çam, denetimlerin aralıksız devam edeceğinin mesajını verdi.

Çam, “Zabıta ekiplerimiz yaklaşık iki haftadır sıkı bir şekilde market denetimlerini gerçekleştiriyorlar. Hem fiyat konusunda denetimler gerçekleştirirken hem de insan sağlığı ile ilgili hususlarda son kullanma tarihi ile ilgili ciddi bir denetim gerçekleştirdik. Yapılan 84 denetimde 10 markette bin 400’e yakın kalemde tarihi geçmiş ürün yakaladık. El koymalar gerçekleştirdik hem de parasal cezai işlemleri gerçekleştirdik. Gerekirse kapatmaya varan cezai işlemler ile ilgili çalışmalarımızı yaptık.

Vatandaşlarımız alışveriş yaparken mutlaka son kullanma tarihlerine baksınlar. Şu an bunların imhalarını gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki süreçte esnafımızın vatandaşımıza tarihi geçmiş ürün satmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Toplanan ürünler Belediye ekipleri tarafından imha edildi.