‘Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir’ Proje Tanıtımı Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir’  Proje Tanıtımı Yapıldı

 

Mardin’de kuzulu işletme kusursuz üretimdir projesi ile küçükbaş hayvanlardan iki yılda üç doğum elde edilecek.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi ortaklığıyla; Diyarbakır GAP UATEM, Mardin Şırnak Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ve Mardin İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği iştirakiyle gerçekleştirilecek.

“Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir” projesinin tanıtım toplantısı ve eğitim ayağı, Mardin Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Adil Alan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nihat Özyurtlu, Prof. Dr. Hasan İçen, Dr. Mehmet Ferit Özmen yapılacak olan senkronizasyon projesi ile ilgili katılımcılara eğitim verildi. Proje ile ilgili yapılan bilgilendirmede şu açıklamaya yer verildi;

Proje ile normal şartlarda yılda bir defa doğum yapan koyunlar, iki yılda iki doğum yerine üç doğum yapması hedeflenmektedir. Proje, Mardin İli genelinde, 100 adet işletmede 6 bin adet küçükbaş hayvana uygulanacak. İki yılda iki doğum yerine, üç doğum elde edecek yetiştiriciler yıllık ortalama 50 daha fazla yavru ve süt verimi elde edecekler. Böylelikle İlimiz geneli yıllık ortalama 3 bin daha fazla kuzu, 18 ton daha fazla süt üretimi gerçekleştirilecek. Bununla birlikte bir kısım doğumlar normal kuzulama mevsiminin dışında gerçekleşeceği için üreticiler küçükbaş hayvan sütünün piyasada olmadığı mevsimde piyasaya küçükbaş hayvan sütü arz edebilecekler. Projenin toplam maliyeti 1.200.000 TL olup, bu miktarın 1.080.000 TL’si Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Projeye dahil edilen işletmelerde proje bünyesinde görev alacak olan Veteriner Hekimler tarafından paraziter hastalıklarla mücadele amacıyla antiparaziter ilaç uygulaması da yapılacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir