Mardin, Dağ Bisikleti Şampiyonasına ev sahipliği yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonasına ev sahipliği yapacak

Mardin’de, Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de sloganıyla Dağ Bisikleti Şampiyonası düzenlenecek. Etkinlikte tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varılacak.

Mardin Valiliği himayesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen bu ve yıl ilkini gerçekleştirilecek olan Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonası Lansmanı düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi konferans salonunda yapılan ve Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mahmut Demirtaş’ında hazır bulunduğu tanıtım programında, 22-23 Ekim 2022 tarihlerinde kadim kent Mardin’de, Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de sloganıyla düzenlenecek spor organizasyonu ile ilgili olarak Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Mehmet Samsa bilgilendirmede bulundu. Etkinliğe Ak Parti il başkanı Faruk Kılıç, Mardin il gençlik ve spor müdürü Beytullah Birlik, Ak Parti il başkanı Faruk Kılıç ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

İlk olarak 22 Ekim cumartesi günü kültürlerin kesişim noktası Mardin’in eski sokakları Dağ Bisikleti Yarışında eşsiz bir mücadeleye sahne olacak. Ertesi gün, 23 Ekim Pazar günü, Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonasında pedallara medeniyetlerin beşiği Mardin’de basılacak.

Her iki yarışmada da ülkenin dört bir köşesinden gelen bisiklet sevdalıları, tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacak.

Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mahmut Demirtaş lansman’da yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Bu yarışmalarda bisiklet tutkunları, kentimizin eşsiz güzelliklerine tanıklık edecek. Sporcularımız, oluşturulan rotalarda pedal çevirirken Mardin’in mistik tarihine ışık tutan görsellerin adeta bir parçası olacak. İşte bisiklet şampiyonamıza adını veren Dara da mistik kent tarihimizin en önemli parçalarından biri.

“Konuklarımızı tarihte yolculuğa çıkaracak”

Dara, Mezopotamya’nın en eski yerleşim alanlarının başında geliyor. Kaya içine oyulan yapıları, kilisesi, çok katlı galeri mezarları, çarşısı, zindanı, sarnıcıyla kıymetli konuklarımızı tarihte yolculuğa çıkaracak. Ve bu yolculuk, Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonasıyla sadece bir pedal uzağımızda olacak.

Buradan tüm Mardinlileri ve kentimizde misafir ettiğimiz tüm konuklarımızı, kentimizin eşsiz güzelliklerinin eşliğinde gerçekleştireceğimiz Mardin Eski Sokakları Dağ Bisikleti Yarışına ve Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonasına davet ediyorum.”

Daha önce gerçekleştirilen etkinliklerden örnekler veren ve önümüzdeki dönemlerde benzer organizasyonların süreceğini belirten Demirtaş konuşmasında, “Malumunuz son iki yılda ilimiz; Mardin Gençlik Festivali, Uluslararası Abbara Atletizm Yarışması, Mezopotamya Atletizm Yarı Maratonu, Uluslararası Mardin Satranç Kupası gibi organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Okullar Arası Futsal Türkiye Finali ve Okullar Arası Gençler Rafting Grup Müsabakası kentimizde düzenlendi. Atletizim Spor Toto Kulüpler Yürüyüş Ligi ile Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına düzenlenen Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası da Mardin’imizde gerçekleştirildi.

“Kadim kentimizde spor turizminin canlandırılması hız kesmeden devam edecek”

Önümüzdeki dönemde de benzer spor organizasyonlarını Mardin’imizle ve Mardinli hemşerilerimizle buluşturma kararlılığımızı sürdüreceğiz. Sporun birleştirici, bütünleştirici ruhunun şiarıyla çıktığımız bu yolda,  kadim kentimizde spor turizminin canlandırılması yönündeki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Bununla birlikte her alanda olduğu gibi Mardin’i kültürün, sanatın ve sporun tüm dallarında sunulan etkinliklerle buluşturma kararlılığımızı daim kılacağız. Kentimize kazandırdığımız ve kazandıracağımız daha pek çok yatırımla, Mardin’imizin bir kültür, sanat ve spor kenti olmasını sağlayacağız. Gençlerimizin daha ferah, daha modern ortamlarda kültür, sanat ve sporla buluşması için devlet ve millet olarak tüm imkânlarımızı sonuna kadar seferber edeceğiz. Gençlerimizin bitmez tükenmez enerjisiyle yarının Türkiye’sini, geleceğin Mardin’ini ihya ve inşa etmeyi sürdüreceğiz.

Bu vesileyle tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkacağımız,  pedalları medeniyetlerin beşiği Mardin’de döndüreceğimiz, Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonasının kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yarışmalarda ter dökecek bisiklet sevdalılarına kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Böylesine önemli bir spor organizasyonunun kentimize kazandırılmasında emeği geçen Türkiye Bisiklet Federasyonuna, Yönetim Kurulu Üyelerine, Büyükşehir Belediyemize, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

“Mardin’in tarihini, kültürünü, medeniyetlere yaptığı ev sahipliğini uluslararası yarışlarla tüm dünyaya tanıtacağız”

Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Mehmet Samsa’da Mardin Dara Antik Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonası Lansmanında yaptığı konuşmada, Mardin’de bisiklet sporunun gelişimini özetleyerek Türkiye Bisiklet Federasyonu Mardin İl Temsilcisi olarak görev yaptığı 2017 yılında, Mardin’de düzenlenen Medeniyetler Turu yarışı ile başlanılan süreçte, Mardin’de bisiklet yolları ve Artuklu Üniversitesi kampüsünde Veledrom yapılması ile hem bisiklet sporunda önemli bir farkındalık oluştuğuna ve Mardin’i bisiklet sporu konusunda marka olma yolunda öne çıkardığına dikkat çekerek, “3 Kasım 2021 tarihinde yapılan Türkiye Bisiklet Federasyonu genel kurulunda sayın başkanımız Emin Müftüoğlu’nun teveccühüyle Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. Ankara’da yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Mardin’imizin ve bölgemizin tanıtımına destek vermek amacıyla Başkanımız tarafından Pistten Sorumlu As Başkanlığa getirildim. Malumunuz olduğu üzere Mardin’imizde Artuklu Üniversitesi kampüsünde pistimiz bulunmaktadır. Sizlerin desteği ile pistimizde çeşitli organizasyonlar yapmak istiyoruz.

Düzenlemiş olduğumuz Mardin Dara Dağ Bisikleti Yarışında ülkemizin her tarafından gelen bisikletçiler ile gerçekleştireceğiz. Mardin’imizin tarihi kültürünü, medeniyetlere yaptığı ev sahipliğini ülkemize ve bundan sonra yapacağımız uluslararası yarışlarla tüm dünyaya tanıtacağız. Sezonun son MTB yarışı olması dolayısıyla çok sayıda sporcu, antrenör ve kulüpleri ağırlayacağız.

“Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak Mardin’de düzenlediğimiz bu yarışa çok büyük destek verdik”

Bu yarışmanın bitiminde UCI’ye (Uluslararası Yarış Bisikletleri Birliğine dahil olması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak Mardin’de düzenlediğimiz bu yarışa çok büyük destek verdik, hiçbir şeyden geri durmadık. Ben şuna inanıyorum ki sizlerin ve medyamızın desteği ile tanıtım anlamında büyük bir zirve yapacağız.

Bisiklet sporunda olan geçmişimle her zaman Mardin’imizin hizmetinde sporcularımızın yanında olacağım. Bisiklet sporunun sağlık açısından önemi ise kesinlikle tartışılmaz olup Olimpiyatlarda branşı bulunan bisiklet sporunda, sporcularımızın ülkemizi gururla temsil edeceklerini ve başarıları ile göğsümüzü kabartacaklarını biliyoruz.” Açıklamasında bulunarak emeği ve desteği olan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Halit Solhan