Mardin için kar yağışı ve zirai don uyarısı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meteoroloji’den Mardin’e kar yağışı ve zirai don uyarısı!

 

Meteoroloji Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi Mardin ve çevresi için yoğun kar yağışı ve zirai don uyarısında bulundu.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi, Pazartesi akşamından itibaren tarım arazilerinde zirai don uyarısı ve Salı günü öğleden itibaren Mardin ve çevresinde yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı merkezince yapılan son hava tahmin raporunu doğrultusunda Meteorolojik Uyarı yaptı.

 

ZİRAİ DON UYARISI!

Bölge müdürlüğünden yapılan uyarıda, “ Bugün akşam 17.01.2022 Pazartesi akşamı saat: 20:00 ile 23.01.2022 sabahı saat 06:00’a kadar bölgemiz genelinde orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.”

YOĞUN KARBUZLANMA – DON OLAYI – ÇIĞ TEHLİKESİ – ULAŞIMDA AKSAMALAR

Mardin ve çevresinde Salı günü öğleden sonra başlayıp Perşembe günü etkisini yitirecek olan kar yağışı ile ilgili olarak 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden Mardin ve çevresi için yapılan kar uyarısı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Yapılan son değerlendirmelere göre;  Bölgemizde beklenen yağışların 18.01.2022 Salı günü öğle saatlerinden itibaren (Şanlıurfa’nın kuzeyi, Diyarbakır çevreleri, Batman’ın kuzeyinde) yoğun kar (20 cm. üzeri), bölgenin güneyinde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın güneyinde) kuvvetli yer yer yoğun kar (10-30 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güneydoğu yönlerden, Çarşamba günü kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının, 20.01.2022 sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma, don olayı, bölgenin kuzeyinin yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”