Mardin Odaları/Borsaları Ortak Toplantı Gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Odaları/Borsaları Müşterek Toplantılarının 21.’Sini Gerçekleştirdi

Mardin il genelinde bulunan Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsa Odaları müşterek toplantılarının 21.’sini gerçekleştirdi.

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıya Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hatip Çelik, Nusaybin Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş, TOBB/TEPAV, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsa Odalarının 21. müşterek toplantısında; Odaların/Borsaların İyi Uygulamaları, Odaların/Borsaların Medyada Görünürlük Faaliyetleri, Üye Memnuniyet Anket Değerlendirmesi, MAÜKÖK-Oda/Borsa Ortak Saha Çalışması (MAGROTEX’22 Fuarı), Gündemde Bulunan Projelere/Faaliyetlere İlişkin Müzakereler, Odaların/Borsaların Yeni Dönem Beklentilerinin Müzakeresi, Akademik Danışmanlık Dönem Faaliyetleri gündem maddeleri ele alındı.

Mardin Odaları/Borsaları, dönem içinde gerçekleştirdikleri şu iyi uygulama örnekleri hakkında bilgiler verdi:

  • Kızıltepe Ticaret Borsası: TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında akreditasyon mentorlük projesi, Kariyer günü programında sektör profesyonellerinin öğrencilerle buluşturulması, Kızıltepe Kırmızı Mercimeğine ve Derik Halhali (Xalxali) Zeytinine yönelik coğrafî işaret tescili, Tarım ve Hayvancılık Fuar organizasyonu, Mardin Bulguru’nun Polonya’da tutundurulması çalışmaları.
  • Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası: TOBB Anadolu Lisesi çalışmaları, Stratejik plan çalışmaları, Siirt Fıstığı tutundurma çalışmaları, Mardin Bulguru coğrafî işaret projelerinde güncellemeler, Yeni hizmet binasına dair faaliyetler, Yeni Yönetim Kurulunda personelden sorumlu bir üyenin görevlendirilmesi.
  • Mardin Ticaret ve Sanayi Odası: Mahir Eller Projesine dair düzenleme çalışmaları, Meslekî belgelendirme faaliyetleri, Stratejik plan çalışmaları.
  • Nusaybin Ticaret Borsası: Yer Fıstığı Projesinde hasat çalışmaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ziyareti, Nusaybin’de Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasına yönelik faaliyetler, Mardin-Nusaybin tren seferlerinin yeniden yapılmasına dair çalışmalar, TOBB Ana Okul yapımına dair faaliyetler, Stratejik plan çalışmaları, Tarım çalıştayı çalışmaları.
  • Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası: Organize sanayi bölgesi kurulumuna ilişkin girişimler, Stratejik plan çalışmaları, Eğitim faaliyetleri.

Toplantıda alınan kararlar şöyle:

  • Yeni dönemde, Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibinin fonksiyonelliğinin artırılması kararlaştırıldı. Böylece ortak projelere daha fazla ağırlık verilebilecek.
  • Önceki dönemlerde başlatılan ve devam eden projelerin ortak biçimde sürdürülmesi kararlaştırıldı. Bunların başlıcaları şöyledir: Üyelerin e-ticaret kapasitelerinin geliştirilmesi, Yerel Sınaî Ürünlerin Promosyonu, AB Yeşil Mutabakatına dair faaliyetler, Mardin Artuklu Üniversitesi-Mardin Odaları/Borsaları ortak yayın projesi, Anız yakımının engellenmesine dair bilinçlendirme-farkındalık projesi.
  • Odalar/Borsalar, yeni dönemde yoğun kurumsal işbirlikleri ve lobicilik faaliyetleri gerçekleştirme kararı aldı. Bu kapsamda bölgesel kalkınmaya doğrudan/dolaylı katkısı olabilecek faaliyetlere yoğunlaşılacak. Bunlardan bir kısmı şöyledir: Alternatif tarımsal ürünler olarak Siirt Fıstığının ve yer fıstığının ekimine dair promosyon çalışmaları, Mardin demiryolunun renovasyonu ve işlerliğinin artırılmasına dair faaliyetler, Sabit bir fuar alanı yapımına dair girişimlerde bulunulması, Mardin’e çevreyolu yapımına dair teşebbüslerde bulunulması.

22.Müşterek Toplantının, Mart 2023’te Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.