Mardin, Risk Haritasında Mavi Kategoride Yer Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin, Risk Haritasında Mavi Kategoride Yer Aldı

 

Sağlık Bakanı Koca 22-28 Şubat tarihleri arasında ki illerin Kovid-19 değerlendirme kriterleri haritasını paylaştı.

 

Her hafta Pazartesi günü açıklanan haftalık vaka sayısı haritasında ilk 2 hafta sarı bölgede yer alan Mardin yaşanan vaka düşüşü ile birlikte bugün açıklanan haftalık vaka haritasında düşük riskli bölgede de yer alarak 1 nolu Mavi kategoride yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldığını açıklamıştı.

 

Daha önce açıklanan risk değerlendirme kriterlerine göre 81 il 4 kategoriye ayrılmıştı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlenmişti.

 

Sağlık Bakanlığı Bilim kurulu Coronavirüs ( COVİD-19) normalleşmesi için belirlediği kriterler ışığında Türkiye vaka oranı ve risk durumu verilerini güncelledi. Buna göre yeni kriterler ışığında Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde düşük riskli mavi il,  yüz binde 10 ila 35 arasında vaka kadar olan illerde orta riskli sarı il,  yüz binde 36 ila 100 arasında vaka olan illerde yüksek riskli turuncu il ve yüz binde 100’ün sütünde vaka olan illerde çok yüksek riskli kırmızı il kapsamında değerlendirilecek.

 

Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler düşük riskli mavi il sakini olarak kendi tedbirlerini uygulamaya devam edecekler. Diğer kısıtlamalar esnetilecek. Hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak bu illerin ardından edinilen bilgiye göre yüz binde 10 ila 35 arasında vaka kadar olan illerde daha kontrollü bir açılma olacak. Yüksek olan illerde iste tedbirler devam edecek ve gerektiğinde yeni ek tedbirler alınacak.

 

Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışma sonucunda illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirlenecek. Her hafta açıklanacak veriler ile İllerin düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olduğunu her hafta bilmiş olacak ve vaka sayıları değişen illerin kategorisinde değişiklik yaşanacak.

 

İşte son vaka oranlarına göre il il renk kodları;

 

DÜŞÜK KORONAVİRÜS RİSKİ (MAVİ): Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller:

 

Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak ve Van.

 

ORTA KORONAVİRÜS RİSKİ (SARI): Yüz binde 11-35 arası vaka görülen iller:

 

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan,  Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.

 

YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ (TURUNCU): Yüz binde 36-100 arası vaka görülen iller:

 

Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

 

ÇOK YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ (KIRMIZI): Yüz binde 100’ün üstünde vaka görülen iller:

 

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Osmaniye, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir