Mardin Sanayisi MAÜ İle Daha Güçlü Olmaya Hazırlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Sanayisi MAÜ İle Daha Güçlü Olmaya Hazırlanıyor

 

Mardin Artuklu Üniversitesi, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi kapsamında Mardin Sanayi Bölgesi içerisinde mülkiyeti Mardin OSB’ye devredilen 15 bin m² arazide Mardin OSB Meslek Yüksekokulunun kurulması ve bina inşaatının TOBB tarafından yapılması için paydaş kurumlar ile birlikte talep görüşmelerinin başlatıldığını duyurdu.

Üniversite- Sanayi  iş birliği kapsamında Mardin şehrinin potansiyelini oluşturan ve şehrin girişimcileri ile iş birliği halinde bulunarak şehrin dinamiklerini aktif olarak kullanabilecekleri projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,

“Mardin’in kalkınması ve bütün alanlarda daha ileri seviyelere taşınması  için üretilen teorik bilgilerin sahada daha işlevsel hale gelerek verimli çalışmaların ortaya çıkacağına inanıyoruz.  Bu minvalde Üniversitemizin Meslek Yüksekokullarında mevcut bulunan bölümlerimizin yanına sektörün  ihtiyaçları doğrultusunda yeni  bölümleri açıyoruz. Öğrencilerimizin daha nitelikli yetişmeleri ve imalatçılarımızın  ihtiyaç duydukları  alanları da desteklemek amacıyla yeni bir Meslek Yüksekokulu kurmak üzere planlama yaptık. Kurulacak olan OSB Meslek Yüksekokulu’nda sektörün ihtiyaç analizleri yapılarak açılacak bölümler belirlendi. Bu bölümler arasında Mardin Meslek Yüksekokulumuzda hali hazırda açık olan teknik bölümlerimizde var.  Öncelikle bu bölümleri yeni kurulacak olan OSB Meslek Yüksekokuluna aktaracağız.  OSB Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile birlikte Mardin Meslek Yüksekokulumuzu ‘Sosyal Bilimler’,  Mardin OSB Meslek Yüksekokulumuzu ise ‘Teknik Bilimler’ alanında ihtisaslaştırmayı hedefliyoruz. Böylece  ekonomik ve beşeri sermayenin verimliliğinin ve kalitesinin arttırılmasına olanak sağlamış olacağız.” dedi.

Üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve imalatçılar ile sanayicilerimize  nitelikli ara eleman yetiştirilmesi projesi kapsamında  Mardin Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan  mülkiyeti Mardin Büyükşehir Belediyesine ait olan 15 bin 294 m²  arazinin MBB  tarafından Mardin OSB ye devredildiği bilgisini paylaşan MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin OSB Meslek Yüksekokulunun kurulması amacıyla bina yapımının TOBB tarafından üstlenilmesi noktasında talep yazısının iletildiğini bildirdi.

 

Özcoşar, Mardin OSB Meslek Yüksekokulunun kurulması sürecinde, Kızıltepe TB Başkanı Mehmet Şahin tarafından TOBB Başkanı  M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’na teslim edilen talep yazısına imza atan;  Mardin Valisi ve Büyük şehir Belediye  Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’a, Mardin OSB Başkanı V.  Nasır Duyan’a, Mardin TSO Başkanı M.Ali Tutaşı’na, Kızıltepe TSO Başkanı Mahmut Dündar’a, Nusaybin TSO Başkanı Mahsun Özmen’e ve Nusaybin TB Başkanı Necdet Aktaş’a teşekkürlerini sunarak  hayırlara vesile olmasını dilediğini aktardı.