Mardin’de 15 binada hasar tespit edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’de 15 binada hasar tespit edildi

Mardin’de deprem sonrası incelenen 15 binada hasar tespit edilirken 4 binanın mühürlenerek boşaltılmasına karar verildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin faturası ağır oldu. 10 ilde birçok bina yıkılırken, artçı sarsıntılar da devam ediyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve bölgede binlerce binanın yıkımına neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki şiddetli depremin etkilediği 10 ilde kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken depreme maruz kalan yerleşim alanlarında hasarlı binaların tespiti yapılıyor.

Bölgede artçı depremlerden kaynaklı sarsıntılar da devam ederken binalarında çatlaklar meydana gelen mesken sahiplerinin ihbarlarını değerlendiren görevliler hasarlı binaların tespitini yaparken tehlike arz eden binalar ise mühürleniyor.

Fay hattı bulunan deprem bölgesi olmamasına rağmen çok şiddetli bir şekilde sarsılan Mardin’de Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin temsilciliği tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarında 15 binada hasar tespit edildiği bildirildi.

Hazırlanan rapora göre Kızıltepe ilçesinde bulunan 4 binanın ağır hasar nedeniyle tamamen boşaltılarak, mühürlendiği ayrıca Mazıdağı ilçesinde 3, Derik ilçesinde 1 ve Kızıltepe ilçesinde de 2’si fabrika ve depo olmak üzere 11 binada hasar tespit edildi.