Mardin’de Çevre Derneği ‘ÇEVDER’ Kuruldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Çevre Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği Kuruldu

Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği kuruluşunu ilan etti.

Kısa adı ÇEVDER olan Mardin Çevre, Tarihi eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği kuruluş çalışmalarını tamamlayarak, sivil toplum alanında faaliyetlerine başladığını duyurdu.

Artuklu İlçesi Savurkapı Mahallesi’nde bulunan 800 yıllık tarihi binada faaliyetlerini sürdürecek olan Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği yönetimi Basın Mensupları ile yaptığı ilk buluşmada kuruluş amaçları ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Mardin’in tarihi dokusunu korumak ve geliştirmek için temiz bir çevre edinmek için şehri turizmin çekim merkezi haline getirmek ve ilgi odağı olmasını sağlamak için Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneğini kurmaya karar verdiklerini söyleyen ÇEVDER Başkanı Aslan Başboğa, “Gerek çevre, gerek tarihi eserleri korumaya dönük önemli tespitlerde bulunduk. Bu çalışmalarımıza yoğunlaşmak için önemli kararlara imza atmış olduk. Bu çalışmalarımızda öncelikle Mardin halkından, sivil toplum örgütlerinden, sendika ve odalardan turizm ile ilgili kurumlardan destek bekliyoruz.”

Kuruluşunu ilan eden Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği (ÇEVDER) yönetiminde şu isimler görev aldı.

Yönetim Kurulu;

Aslan Başboğa: Başkan

Emine Korhan: Başkan Yardımcısı

Murat Cura: Sekreter

Mehmet Fidan: Sayman

Hüsnü Acay, Gülistan Başboğa ve İhsan Bulut: Üye