Mardin’de ‘Deprem ve Teknolojik Önlemler’ konferansı düzenlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’de ‘Deprem ve Teknolojik Önlemler’ konferansı düzenlendi

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Prof. Dr. Levent Eraslan, Mardin Bahçeşehir Koleji’ni ziyaret ederek ‘Deprem ve Teknolojik Önlemler’ konferansı gerçekleştirdi.

SODİMER) Prof. Dr. Levent Eraslan, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel’in depreme dönük bilinçlendirme çağrısı üzerine bu “Deprem ve Teknolojik Önlemler” konulu konferanslara başladıklarını ifade etti.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan’ın Mardin Bahçeşehir Kolejinde düzenlenen ve konuşmacı olarak katıldığı ‘Deprem ve Teknolojik Önlemler’ konferansında yaptığı konuşmada, Bir deprem coğrafyası olan ülkemizde sürekli olarak depreme hazırlık eğitimlerinin önemi ve özellikle okullarda böylesi eğitimlerin gerekliliğini vurgulayan ve özellikle telefon uygulamalarının deprem esnasında hayat kurtarıcı rolüne işaret ederek, Deprem esnasında haberleşme, iletişim ve yaşamda kalma konularında dijital dünyanın sağladığı olanakları uygulamalı olarak anlatan Eraslan, yaşam üçgeni, deprem öncesi yapılacaklar, deprem esnasında yapılması gereken davranışlar ile deprem sonrasında bireylerin nasıl bir yol izleyeceklerini de öğrencilere anlattı. Deprem çantasının önemine ve dijital dünyanın yaşamda kalmaya dönük kolaylıklarını öğrencilerle paylaştı.

Deprem sürecinde sosyal medyanın yardım, koordinasyon, iletişim ve organizasyon amaçlı kullanıldığını da belirten Eraslan, bu süreçte de çok sayıda dezenformasyon örneklerinin yaşandığını belirtti. SODİMER olarak sekiz ayrı yöntemde algı yönetimi faaliyetlerinin saptandığını ifade eden Prof. Dr. Levent Eraslan, 70’e yakın yalan beyanın sosyal medya kanallarında yer aldığını ifade etti. Teyit kültürünün önemine vurgu yaparak sosyal medyada paylaşım yapılırken dikkat edilecek hususları da paylaştı.