Mardin’deki depremzede sayısı 30 bini buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’deki depremzede sayısı 30 bini buldu

Deprem bölgesinden ayrılan yüz binlerce kişi diğer illerde ağırlanıyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenleri misafir eden illerin arasında ise 30 bin afetzedeyi ağırlayan Mardin de yer alıyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası çok sayıda kişi hava, deniz ve kara yoluyla yurdun dört bir yanındaki kentlere yönlendirildi. ‘Asrın felaketi’ olarak nitelenen depremlerin ardından bölgeden tahliye edilen on binlerce afetzede Türkiye’nin farklı illerinde misafir ediliyor. Kendi imkanlarıyla bölgeden ayrılanların da arasında olduğu depremzedeler ulaştıkları illerde otel, misafirhane, Gençlik ve Spor Bakanlığına (GSB) bağlı yurtların yanı sıra yakınları ya da gönüllü ailelerin yanına yerleştirildi.

EN FAZLA MİSAFİR AĞIRLAYAN 5. İL MARDİN

Türkiye’de 20 binin üzerinde depremzede alan il sayısı 9 olurken 140 bin kişi ile depremzedeleri ağırlayan en büyük il Antalya oldu. Mardin ise 30 bin ziyaretci ile en fazla depremzede alan iller arasında beşinci sırada yer aldı.

Depremzedelerin barınma ihtiyaçları ile gıda ve giyim konusundaki eksikleri yurtlarda kalıyorlarsa yurt yönetimi tarafından evlerde kalıyorlar ise insani yardım vakıf ve dernekleri tarafından karşılanıyor. Afetten etkilenen yetişkin ve çocuklara psikososyal destek imkanı da sunuluyor.

MARDİN 30 BİN DEPREMZEDEYE EVSAHİPLİĞİ YAPIYOR

Valiliklerden alınan verilere göre, depremden etkilenenlerin bir bölümü karayoluyla Mardin’e getirildi. Kentteki hayırsever mülksahiplerinin evlerinde, otellerde, yurtlarda ve kurum misafirhanelerinde yerleştirilen depremzedeler için Mardin STK Platformunun koordinesinde imkanlar seferber edildi. Buna göre Mardin’de otel, apart, pansiyon gibi yerlerde kalan afetzedelerin sayısı bin 500 kişi oldu. Kamu misafirhanelerinde 250, GSB’ye bağlı yurtlarda ise 2 binin üstünde depremzede konaklıyor. Midyat, Kızıltepe, Nusaybin ve Artuklu merkezde 25 binin üzerinde depremzede ise yakınları tarafından veya kiralık evlerde ağırlanıyor. AFAD verilerine göre, şehirde toplam olarak yaklaşık 30 bin afetzede bulunuyor.