Milli Piyango helal mi haram mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlahiyatçı İhsan Eliaçık açıkladı: Milli Piyango helal mi haram mı?

İlahiyatçı Prof. Dr. İhsan Eliaçık, Milli Piyango biletinden gelecek paranın dini boyutuna değinen Eliaçık, “Bunlar emeksiz kazanç ve şans oyunları grubuna girdiği için haram olarak görülür” diye konuştu.

Bu yıl büyük ikramiye tam bilete çıkması durumunda sahibine 400 bin lira kazandıracak. 2024 yılına sayılı günler kala Milli Piyango’dan çıkacak paranın caiz olup olmadığı merak edilen konuların başında geliyor. İlahiyatçı Prof. Dr. İhsan Eliaçık, Milli Piyango’nun dini boyutunu Elips Haber’den Deniz Dalgıç’a anlattı.

Vatandaşların Milli Piyango biletlerine yüksek talep göstermesinin nedenini içinde yaşanılan ekonomik koşullara bağlayan Eliaçık, “Vatandaşların yüzde 75’i bitmiş olan milli piyango biletlerine rağbet etme sebebi yaşadığımız ekonomik koşullardır. İnsanlar çok ağır bir pahalı dönem geçiriyor. Her şey ateş pahası. Türkiye’nin yüzde 65’i asgari ücret sınırında yaşıyor. İnsanlar ev geçindiremiyor, kiralar yine ateş pahası. Böyle bir durumda insanların paraya ihtiyacı var. Belki oradan bize bir piyango çıkar diye umut için o tür şans oyunlarına yöneliyorlar. Bu kadar bileti günü gelmeden önce yüzde 75’ini bitirmiş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“Şansa dayalı olduğu için caiz görülmez”

Milli Piyango’dan gelen paraların dini boyutuna işaret eden Eliaçık, “Bunlar emeksiz kazanç ve şans oyunları grubuna girdiği için haram olarak görülür. Kazanılmasında şansın, talihin etkili olduğu kazanç biçimleri emek verilmediği, alın teri dökülmediği ve hak edilmediği için tamamen şansa dayalı olarak kendisine piyango olarak çıktığı için caiz görülmez. İslamiyet’te helal kazanç yolları emek iledir. Kur’an’a göre kişiye emeğinden başka bir şey yoktur. Necm Suresi 39. ayette ‘İnsan için yalnız kendi çalıştığının karşılığı vardır’ denmektedir” diye konuştu.

Kaynak: https://www.elipshaber.com/ilahiyatci-ihsan-eliacik-acikladi-milli-piyangodan-cikan-para-helal-mi-haram-mi