Okullarına örnek bir kütüphane kazandırdılar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okullarına örnek bir kütüphane kazandırdılar

Kızıltepe Ali Rıza Alparslan Anadolu Lisesi öğrencilerinin örnek çalışması ve bağışlanan kitaplar ile kurulan okul kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Mardin Kızıltepe ilçesinde Ali Rıza Alparslan Anadolu Lisesinde tamamı bağışlar ve öğrencilerinin çalışmasıyla 10 binden fazla kitabı bulunan örnek bir kütüphane kuruldu.

2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılının başlarında tarih öğretmeni Mahmut Olur’un önderliğinde atıl durumdaki kütüphaneye yeni bir soluk vermek için harekete geçen okul idaresi, Okullarının kütüphanesine kitap bağışında bulunulması için deyim yerindeyse bir seferberlik hali oluşturuldu ülkenin dört bir yanına mailler, whatsapp mesajları gönderildi, gerektiğinde direkt telefonlarla aranarak destek talebinde bulunuldu. Kısa zamanda kampanya ciddi bir hareketlilik kazandı ve ülkenin her tarafından kitap yağdı.

İlçe milli eğitim Müdürü Ahmet Bilen, şube müdürleri, okul idaresi ve öğrencileri ile eğitim camiasından davetlilerin katılımı ile açılışı yapılan kütüphanenin açılışında konuşan Kızıltepe Ali Rıza Alparslan Anadolu Lisesi okul müdürü İsa Avcı, binlerce eseri özelde Ali Rıza Alparslan Anadolu Lisesi’ne kavuşturmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Başlarda bir kütüphane kuracağımızı söylediğimizde, doğrusu böyle zengin bir hedef gözetmemiştik. Ama başta tarih öğretmenimiz Mahmut Olur olmak üzere ekipteki bütün öğrencilerimiz olağanüstü bir gayret gösterdiler. Hepsine tek tek teşekkürlerimi sunuyorum.“ ifadelerine yer verirken Kütüphanenin kuruluş süreci hakkında bilgiler veren edebiyat öğretmeni Vecdi Demir, konuşmasında, organizasyonda yer alan öğrencilerin, yeni kazandırılan kitapları raflara dizerken duydukları muazzam sevinçten bahsederek, “Her öğrencimiz geleceğe muazzam bir eser bıraktıklarının bilinciyle hareket ediyorlardı. Çünkü kitapların sadece bir bilgi objesi değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal bir mahiyete, rahatlıkla zemin oluşturabileceklerinin de farkındaydılar. Mevcut dünya bize sanki dijital dünyadan başka bir alternatif olmadığını dayatıyor. Oysa kitapların gerçek mabedi kütüphaneler örnek bir vatandaş, uyanık bir bilinç ve empati yüklü bireyler yetiştirmek için bizi bekliyorlar.” Dedi.

Şu an itibariyle raflarında çoğu Türk ve Dünya edebiyatından olmak üzere, 10 binden fazla kitap barındıran kütüphanede nice seçkin eseri öğrencileriyle buluşturmuş durumda.

Kütüphanesinin kuruluş öyküsünde büyük pay sahibi olan yazar Sevda Türküsev de bu mutlu gününde Kızıltepe Ali Rıza Alparslan Anadolu Lisesi’nin yalnız bırakmadı. Açılışa bir söyleşiyle katkıda bulunan Türküsev öğrencilere kendi yazarlık kariyerinden, kitaplarla olan ilişkisinden ve dijital dünyayla kurulacak sağlıklı bağlantılardan oluşan bir konuşma yaptı.

Programın ardından yazar Sevda Türküsev’e katılarından dolayı plaket ve kuruluş ekibinde yer alan öğrencilere teşekkür belgesi verildi.